Pogoda. Pierwsze burze wkroczyły znad Niemiec do Polski. Sprawdź, gdzie jest burza

W sobotę przez Polskę wędruje ulegający okluzji system frontów atmosferycznych związany z wypełniającym się stopniowo niżem znad Wysp Brytyjskich. Tuż za frontem napływa chłodniejsze powietrze polarno-morskie, w którym rozwijają się ośrodki burzowe. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi chmur Cb będzie obecność nasuwającej się górnej zatoki niżowej, jaka zaznaczy się w środkowych warstwach troposfery. Pomiędzy dolną a środkową troposferą występuje stromy gradient temperatury, co prowadzi w wilgotnym powietrzu do wystąpienia niestabilności i rozwoju zachmurzenia kłębiasto-deszczowego.

Prognoza Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na 23.05.2020 dla Polski.

Podstawowym zjawiskiem towarzyszącym będą intensywne opady deszczu (5-15 mm). Miejscami możliwe są porywy wiatru do około 60-70 km/h. Ryzyko wystąpienia opadów gradu jest niskie, a jeśli się pojawi to nie przekroczy 1-1,5 cm średnicy. Burze mogą tworzyć niezbyt rozległe struktury wielokomórkowe. Zjawiska mają przemieszczać się w kierunku wschodnim.

Pierwsze burze pojawiły się w okolicach Szczecina i Polic. Wyładowania atmosferyczne przyniosła struktura wielokomórkowa. W kolejnych godzinach prognozowany jest stopniowy wzrost aktywności burzowej, a największe szanse na burze o niskiej aktywności będą na Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Zachodnim.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 120 minut na obszarze Polski.

Dane radarowe z godziny 14:30, sieć POLRAD.