Pogoda. Niedziela, 21 maja 2023 przyniesie pierwszy dzień gorący w 2023 roku. Temperatura przekroczy 25°C, możliwe burze. Upał nie pojawi się prędko w mijającym miesiącu. Prognozy na koniec miesiąca są mniej optymistyczne jak w ubiegłych tygodniach.
Pogoda na przeważającym obszarze kraju kształtowana jest przez układ wyżowy z centrum znajdującym się nad obszarem Federacji Rosyjskiej. Jedynie województwa zachodnie i południowe są w zasięgu na pola obniżonego ciśnienia znad zachodniej, środkowej i południowej części Starego Kontynentu. Do Polski ze wschodu, południowego wschodu Starego Kontynentu napływa przeważnie suche, stabilne i ciepłe powietrze polarne. Obecność wyżu zapewnia nam słoneczną aurę. Dlatego też lokalne burze wewnątrzmasowe utworzyć mogą się tylko w obszarach górskich.
Temperatura powietrza zanotowana 21 maja 2023, 10:00 czasu urzędowego na stacjach IMGW-PIB dla Polski

W sobotę już wyraźnie za ustępującym zachmurzeniem zaczęło napływać znacznie cieplejsze powietrze z południowego wschodu Europy. We wschodniej połowie Polski temperatury okazały się najwyższe. W kolejnych dniach dalej ma panować łagodna letnia temperatura. Dziś jest szansa, że pierwszy raz temperatura przekroczy 25°C, czyli dolny próg dnia gorącego. O dniu gorącym mówimy w Polsce, gdy temperatura wynosi od 25°C do 29°C. Od 30°C zaczyna się upał.
Temperatura maksymalna zanotowana, 20 maja 2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego na stacjach IMGW-PIB

Zobacz też: Porażający upał 42-45 stopni jeszcze w maju. Prognozy pogody dla Polski ulegają zmianom
Średnia dobowa temperatura powietrza w wielu regionach Polski była charakterystyczna dla termicznego lata, lecz nie wygląda, aby był to jeszcze stały trend w kolejnych dniach maja, gdyż zmieniły się dane wejściowe do modeli.
Pogoda. Prognozowana średnia dobowa temperatura powietrza dla Polski według IMGW-PIB

Wyżowa pogoda i pierwszy dzień gorący
W niedzielę panować ma wyżowa pogoda na przeważającym obszarze Polski. Prognozowane jest zachmurzenie małe i umiarkowane. Jednak po południu miejscami na zachodzie i południu, południowym zachodzie naszego kraju duże i tam możliwe przelotne opady deszczu, punktowe burze, lokalnie grad. Ponadto w czasie burzy opady od 10 mm do 25 mm. W pierwszej części dnia na obszarze Kotliny Kłodzkiej mgła, która ograniczać ma widzialność do 300 m. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia zobaczymy od 21°C na północnym wschodzie do 25°C, 26°C na zachodzie, północnym zachodzie. niższe wartości w dolinach karpackich od 17°C do 19°C oraz w rejonie Zatoki Gdańskiej od 15°C do 20°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na południu okresami porywisty, z kierunków wschodnich. Jedynie czasie burz porywisty do 60 km/h.
Prognozy wskazują, że dzisiejszym burze, jakie rozwiną się w godzinach około południowych i popołudniowych, związane będą z orograficznym wymuszaniem wznoszenia. Modele prognozują, że w środowisku słabej/umiarkowanej niestabilności i niewielkiego przepływu mas powietrza powstaną wolno przemieszczające się, izolowane i rozproszone burze, którym towarzyszyć będą opady deszczu do 10-15 mm, w Sudetach do 25 mm oraz porywy wiatru do 50-60 km/h, miejscami opady gradu. Pod koniec dnia wraz ze spadkiem insolacji, chmury Cb zaczną szybko zanikać.
Pogoda. Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 21 maja 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 21 maja 2023, 15 UTC według modelu ECMWF

Pogoda. Wyliczana temperatura na 21 maja 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC