Pogoda. Pierwszy dzień gorący w 2023 roku. Temperatura przekroczy 25°C, możliwe burze. Upał nieprędko w Polsce

Pogoda. Niedziela, 21 maja 2023 przyniesie pierwszy dzień gorący w 2023 roku. Temperatura przekroczy 25°C, możliwe burze. Upał nie pojawi się prędko w mijającym miesiącu. Prognozy na koniec miesiąca są mniej optymistyczne jak w ubiegłych tygodniach.

Pogoda na przeważającym obszarze kraju kształtowana jest przez układ wyżowy z centrum znajdującym się nad obszarem Federacji Rosyjskiej. Jedynie województwa zachodnie i południowe są w zasięgu na pola obniżonego ciśnienia znad zachodniej, środkowej i południowej części Starego Kontynentu. Do Polski ze wschodu, południowego wschodu Starego Kontynentu napływa przeważnie suche, stabilne i ciepłe powietrze polarne. Obecność wyżu zapewnia nam słoneczną aurę. Dlatego też lokalne burze wewnątrzmasowe utworzyć mogą się tylko w obszarach górskich.

Temperatura powietrza zanotowana 21 maja 2023, 10:00 czasu urzędowego na stacjach IMGW-PIB dla Polski

ciepło w Polsce
23 stopnie w Lęborku o 10. Dziś dzień gorący w zachodniej połowie kraju

W sobotę już wyraźnie za ustępującym zachmurzeniem zaczęło napływać znacznie cieplejsze powietrze z południowego wschodu Europy. We wschodniej połowie Polski temperatury okazały się najwyższe. W kolejnych dniach dalej ma panować łagodna letnia temperatura. Dziś jest szansa, że pierwszy raz temperatura przekroczy 25°C, czyli dolny próg dnia gorącego. O dniu gorącym mówimy w Polsce, gdy temperatura wynosi od 25°C do 29°C. Od 30°C zaczyna się upał.

Temperatura maksymalna zanotowana, 20 maja 2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego na stacjach IMGW-PIB

Prawie dzień gorący wczoraj w Warszawie

Zobacz też: Porażający upał 42-45 stopni jeszcze w maju. Prognozy pogody dla Polski ulegają zmianom

Średnia dobowa temperatura powietrza w wielu regionach Polski była charakterystyczna dla termicznego lata, lecz nie wygląda, aby był to jeszcze stały trend w kolejnych dniach maja, gdyż zmieniły się dane wejściowe do modeli.

Pogoda. Prognozowana średnia dobowa temperatura powietrza dla Polski według IMGW-PIB

lato termiczne w Polsce
Średnia dobowa temperatura typowa dla lata termicznego

Wyżowa pogoda i pierwszy dzień gorący

W niedzielę panować ma wyżowa pogoda na przeważającym obszarze Polski. Prognozowane jest zachmurzenie małe i umiarkowane. Jednak po południu miejscami na zachodzie i południu, południowym zachodzie naszego kraju duże i tam możliwe przelotne opady deszczu, punktowe burze, lokalnie grad. Ponadto w czasie burzy opady od 10 mm do 25 mm. W pierwszej części dnia na obszarze Kotliny Kłodzkiej mgła, która ograniczać ma widzialność do 300 m. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia zobaczymy od 21°C na północnym wschodzie do 25°C, 26°C na zachodzie, północnym zachodzie. niższe wartości w dolinach karpackich od 17°C do 19°C oraz w rejonie Zatoki Gdańskiej  od 15°C do 20°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na południu okresami porywisty, z kierunków wschodnich. Jedynie czasie burz porywisty do 60 km/h.

Prognozy wskazują, że dzisiejszym burze, jakie rozwiną się w godzinach około południowych i popołudniowych, związane będą z orograficznym wymuszaniem wznoszenia. Modele prognozują, że w środowisku słabej/umiarkowanej niestabilności i niewielkiego przepływu mas powietrza powstaną wolno przemieszczające się, izolowane i rozproszone burze, którym towarzyszyć będą opady deszczu do 10-15 mm, w Sudetach do 25 mm oraz porywy wiatru do 50-60 km/h, miejscami opady gradu. Pod koniec dnia wraz ze spadkiem insolacji, chmury Cb zaczną szybko zanikać.

Pogoda. Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 21 maja 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

burze na obszarze Polski
Burze w naszej części Europy będą głównie związane z orografią terenu

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 21 maja 2023, 15 UTC według modelu ECMWF

pogoda. burze wewnątrzmasowe w Polsce
Burze wewnątrzmasowe w kraju

Pogoda. Wyliczana temperatura na 21 maja 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

pogoda dynamiczna w kraju
Pogoda dynamiczna w Polsce

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl