Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Burze termiczne nad Polską. Groźniejsze zjawiska burzowe w sobotę. Gdzie jest burza 11.06.2021?

Pogoda. Burze w Polsce

Pogoda. Dzisiaj Polska znajduje się w dalszym ciągu w słabogradientowym obszarze podwyższonego ciśnienia. Tylko na wschodzie zaznaczy się skraj rozległego niżu znad wschodniej Europy. W tym samym czasie, w środkowej troposferze nad północno-wschodnią Polską ulokowany jest ośrodek górnego niżu. Na wyższych poziomach izobarycznych zalega chłodniejsze powietrze. Dlatego występuje stromy gradient temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą, co prowadzi do wystąpienia niestabilności powietrza.

Pogoda. Burze termiczne nad Polską

Ze względu na niewielką różnice ciśnienia. Wiatr w środkowej i górnej troposferze jest na ogół słaby. Aczkolwiek im dalej na zachód, tym prędkość wiatru zwiększa się. Obserwuje się rozwój pojedynczych burz oraz słabo zorganizowanych burz wielokomórkowych. Szczególnie na wschodzie i miejscami południu kraju. Słaby przepływ powoduje powolne przemieszczania się komórek burzowych. Zatem przy dość sporej zawartości opadowej w pionowym słupie powietrza występują przeważnie ulewy do 10-15 mm/10 mm. Miejscami wysokość opadów deszczu o charakterze konwekcyjnym sięgać może około 20 mm. Ryzyko silnych porywów wiatru jest dzisiaj niewielkie. Gdzieniegdzie w czasie burz mogą występować porywy wiatru do 70 km/h. punktowy drobny grad. Pierwsze burze pojawiły się około południa, ale to właśnie na przedział godzinowy 14 a 18 przypada największa aktywność burzowa.

Pogoda. Komunikat IMGW-PIB z godziny 14:40

Aktualnie burze występują miejscami w pasie od woj. lubelskiego, przez wschodnie i południowe Mazowsze, woj. świętokrzyskie, południową cześć woj. łódzkiego, północno-zachodnią i częściowo środkową cześć Małopolski, po woj. śląskie i opolskie. Są to przeważnie niewielkich rozmiarów pojedyncze komórki burzowe, ale na południu Polski (woj. śląskie, rejon Krakowa) występują też bardziej rozległe, słabo zorganizowane układy wielokomórkowe.

Najwięcej pojedynczych komórek występuje w woj lubelskim (m.in. w rejonie Chełma, Białej Podlaskiej, Puław i na obszarze pomiędzy Kockiem a Łukowem), największy układ wielokomórkowy znajduje się w rejonie Lublińca i Gliwic w woj. śląskim. W miejscowości Działoszyn (powiat pajęczański, woj. łódzkie) suma opadów w ciągu około godziny wyniosła 20 mm, a 10 minutowe natężenie sięgało 9 mm/10 min. Podobna ilość opadów w ciągu godziny możliwa była na obszarze pomiędzy Lublińcem a Gliwicami w woj. śląskim. W najbliższym czasie należy spodziewać się występowania burz na podobnym obszarze. Nadal będą to głównie pojedyncze komórki burzowe lub słabo zorganizowane układy wielokomórkowe (południowa część kraju). Natężenie opadów sięgać będzie około 10 mm/10 min, wysokość opadów około 20 mm. W rejonie Lublińca skumulowana wysokość opadów miejscami sięgać mogła 20-30 mm. Zagrożenie silnymi porywami wiatru jest niskie (możliwe są porywy do około 60 km/h), lokalnie możliwy jest drobny grad.

Dane z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych w ciągu ostatnich 120 minut dla obszaru Polski

Pogoda. Blids.de burze

Dobrze widoczny górny niż nad północno-wschodnią Polską

Ośrodek górnego niżu nad Podlasiem jest dziś bardzo dobrze widoczna na zdjęciach satelitarnych. W obrębie jego obserwujemy charakterystyczny ruch wirowy charakterystyczny dla niżu, czyli przeciwnie do ruchu wskazówek zegara na półkuli północnej. Może on wspomagać rozwój konwekcji m.in we wschodniej części kraju.

Poniższa grafika obrazuje opady konwekcyjne na obszarze Polski i w krajach ościennych po godzinie 16.

Burze w Polsce. 11 czerwca 2021.

Zdecydowanie groźniejsze burze wystąpią w sobotę. Więcej piszemy o nich tutaj

Burze na bieżąco i opady