Obecna sytuacja synoptyczna nad Europą kształtuje się przez klin wyżowy na wschodzie, który skutecznie blokuje wpływ ośrodków niżowych do centralnej i wschodniej Europy. Sytuacja ta powoduje, dość mocny napływ ciepłych mas powietrza z południowego zachodu na północny wschód.

Do wschodniej i centralnej Europy nad napływa bardzo ciepłe powietrze z południa. Skutkowało to będzie wzrostem temperatury do nawet 30 stopni Celsjusza na południowym wschodzie Europy. W Polsce oczywiście aż tak ciepło nie będzie, jednak temperatury rzędu lokalnie 22-24 stopni będą towarzyszyły mieszkańcom Polski południowej przez jeszcze kilka dni.

O tym z jak ciepłym powietrzem mamy do czynienia w Europie środkowej świadczy mapa anomalii temperatury na wysokości 850 hPa. W Europie centralnej mamy obecnie do czynienia z temperaturami, które przekraczają normę letnią o kilkanaście stopni.

Chłodny wycinek frontu atmosferycznego, będzie katalizatorem dla zjawisk burzowych nad Europą. Szczególnie silne zjawiska burzowe wystąpić mogą na północy Włoch, ale także na południu Francji, południu Hiszpanii, a także nad północnymi wodami Morza Śródziemnego.

Powyżej mapa ostrzeżeń przed burzami wydana przed stowarzyszenie ESTOFEX.

Michał Kołodziejczyk

1 Komentarz

  • Regen
    Posted 21 października 2019 09:12 0Likes

    Do stu piorunów, burze nie w Polsce, tylko we Francji i Hiszpanii. Tytuł jest jawnie mylący.

    Mike, nie idź tą drogą.

Skomentuj

Kochamy pogodę i wszystko co z pogodą jest związane. Burze, upały, czy prognozy pogody.