Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda gwałtownie się zmienia. Antycyklon zostanie przełamany, będą burze z gradem w Polsce

Pogoda. Burze w Polsce


Pogoda wyżowa dobiega stopniowo końca. Wzrośnie dynamika w pogodzie w tym tygodniu, zaczną pojawiać się burze z gradem w polu obniżonego ciśnienia, w których utworzą się płytkie niże. Już dziś może zagrzmieć na krańcach południowych, kolejne burze możliwe są jutro i w kolejnych dniach tygodnia.

Pogoda wyżowa ustąpi, pojawią się opady i burze w kolejnych dniach na obszarze Polski

Dziś Polska będzie pod wpływem słabego antycyklonu z centrum ulokowanym w rejonie Państw Bałtyckich. Tylko na południowych krańcach Polski obecna ma być w kolejnych godzinach strefa konwergencji wiatru. Głównie w pasie górskim i podgórskim możliwe są dziś burze, które nie będą długotrwałe i intensywne. Ważną rolę na tym obszarze odegra orografia terenu.

Ubiegłej doby panowała stabilna i wyżowa pogoda. Obserwowano przewagę zachmurzenia małego, miejscami umiarkowanego. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia było od 19°C na północnym wschodzie i w dolinach górskich do około 20°C na przeważającym obszarze i 23°C na południowym zachodzie, niższe wartości nad morzem od 16°C do 19°C. Wiatr okazał się słaby, przeważnie zmienny, na południu z przewagą kierunków wschodnich, na północy natomiast z przewagą kierunków zachodnich.

Temperatura maksymalna, 4.06.2023 – 08:00-20:00 czasu lokalnego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

zmiana pogody i silne ocieplenie w Polsce
Blisko dnia gorącego w Polsce. Powietrze nad Polską zaczęło być coraz cieplejsze. Jednak dni gorące w tym tygodniu dopiero

Ubiegła noc z mniejszymi przymrozkami, odcięci zostaliśmy od adwekcji powietrza arktycznego

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniosła kontynuacje wyżowej pogody. Obserwowano przewagę bezchmurnego nieba lub zachmurzenie małe. W najchłodniejszej części nocy było na wysokości 2 m od 3°C do 9°C, na północnym wschodzie, w centrum kraju i w dolinach górskich miejscami około 4°C, a nad morzem i zachodzie kraju od 7°C do 13°C. Wiatr okazał się słaby, zmienny. Lokalnie pojawiły się przygruntowe przymrozki na północy i północnym wschodzie, lecz były dużo słabsze niż w nocy z 2/3 czerwca 2023.

Zobacz też: Pogoda na 5 dni dla Polski. Możliwy upał. Aktywny niż przyniesie burze. Lokalnie gwałtowne

Temperatura minimalna na wysokości 5 cm – 04.06.2023 / 05.06.2023 r. (20:00-08:00) czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW

Temperatura minimalna na wysokości 2 metrów w Klatkach Stevensona. Dane pochodzą z sieci-pomiarowo obserwacyjnej PSHM z ubiegłej nocy

Dziś w ciągu dnia niskie prawdopodobieństwo słabych burz będzie na południowych krańcach województwa śląskiego i małopolskiego. Spodziewane sumy opadu w burzach do 10 mm. Wiatr w czasie burz porywisty, lokalnie około 55 km/h. Możliwy niewielki grad.

Prognoza burzowa na 5 czerwca 2023 według IMGW-PIB

pogoda i lokalne burze
Lokalne burze możliwa na krańcach południowych dziś

We wtorek w drugiej części dnia dnia na południu i południowym wschodzie kraju prawdopodobne są burze, punktowo z drobnym gradem. Jednak największa aktywność burzowa jest przewidywana na wschodzie Podkarpacia oraz w Bieszczadach. Prognozowana wysokość opadów w burzach miejscami do 10-25 mm oraz lokalnie porywy do 70 km/h.

Prognoza burzowa na 6 czerwca 2023 – 08:00-20:00 czasu urzędowego dla Polski według IMGW-PIB

pogoda. burze w Polsce
Burze w Polsce, dynamiczna pogoda

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski, aby nic istotnego w pogodzie Cię nie zaskoczyło.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz