Pogoda mocno się zmienia. Umacnia się Vera, ale burze i duży kontrast termiczny wystąpiły

Pogoda mocno się zmienia w drugiej części tygodnia i ostatni weekend maja przyniesie stabilne warunki pogodowe za sprawą dominacji silnego wyżu.

Wyż umacnia się od zachodu

Wczoraj pogoda w Polsce kształtowana była przez płytką zatokę niżową znad środkowej i południowej Europy. Jednak także szybko rozbudowujący się klin podwyższonego ciśnienia znad Atlantyku Północnego oraz zachodnich obszarów kontynentu europejskiego. Jednak nad naszym krajem zalegać ma strefa frontu atmosferycznego z przelotnymi opadami i lokalnymi burzami. Znaleźliśmy się umiarkowanie ciepłej masie powietrza pochodzenia polarno-morskiego o istotnie podwyższonej zawartości wilgoci i całkiem sporej niestabilności, w której rozwijały się burze.

Pierwsze rozproszone burze uformowały się dziś północnym wschodzie Polski oraz na wschód od naszej wschodniej granicy państwowej. Początkowo najsilniejsze burze wystąpiły w powiatach ostrołęckim, makowskim i łomżyńskim. Natężenie opadów w burzach mogło sięgać około 10-12 mm/10 minut, padać mógł także grad. Z uwagi na słaby przepływ w troposferze, zjawiska burzowe okazały się stacjonarne, przynosząc duże sumy godzinowe opadów, które mogły dochodzić punktowo do 20-30 mm.Z

Zobacz też: Katastrofa w pogodzie. Ulewy i wiatr ponad 200 km/h uderzą pod koniec maja

Następne izolowane komórki burzowe rozwinęły się w woj. podlaskim od Goniądza po Kleszczele, tam jednak opady konwekcyjny były słabsze.

Potem następne komórki wciąż wystąpiły na pograniczu województwa mazowieckiego i podlaskiego. Dodatkowo burze wystąpiły na wschodzie woj. lubelskiego. Wysokość opadów sięgnie do około 20-40 mm, grad i porywy wiatru do 60 km/h.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane, 25 maja 2023 r. przez sieć amatorskich detektorów Blitzortung. Pioruny na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku i w rejonie Kujaw to błędy detekcji

pogoda i burze w Polsce
Pogoda mocno się zmienia. Umacnia się Vera, ale burze i duży kontrast termiczny wystąpiły

Pogoda. Wysoka temperatura w kraju i duża różnica

W czwartek występowało zachmurzenie na ogół umiarkowane. Jedynie na wschodzie i południu gdzieniegdzie duże oraz głównie we wschodniej połowie kraju przelotne opady deszczu i lokalne burze, także z gradem. Wysokość opadów w burzach od 10 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm.Punktowo także grad. Na termometrach było od 12°C/14°C w rejonach podgórskich i nad morzem, około 21°C na zachodzie i w centrum, do 25°C na Lubelszczyźnie. Wiatr był słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni. Ponadto czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.

Pogoda. Temperatura maksymalna na stacjach IMGW-PIB, 25.05.2023 w Polsce

pogoda i wysoka temperatura w kraju
Pogoda. Wysoka temperatura w Polsce i duży kontrast termiczny w Polsce

Noc z czwartku na piątek zachmurzenie małe i umiarkowane. Jedynie początkowo na wschodzie i południu zachmurzenie duże i zanikające opady deszczu. Wieczorem na krańcach wschodnich możliwe zanikające burze. Na termometrach od 5°C na Pomorzu i Warmii do 10°C w centrum i 14°C na południowym wschodzie. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, północno-zachodni i zachodni. W czasie burz wiatr porywisty.

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl