Pogoda w niedzielę okaże się groźna. Występować ma w dalszym ciągu niżowa pogoda, która jest kształtowana przez „zablokowany” ośrodek niżowy Anett (int. Boris) przez wyże barycznego rozbudowane nad Federacją Rosyjską i zachodnią Europą.
Ostatni dzień tygodnia zapowiada się pogodą niżową, która będzie spowodowana przez niż genueński znad środkowej Europy, który nad dzielnice województw południowych sprowadzi długotrwałe, intensywne opady deszczu oraz lokalne burze. Wilgotne powietrze z opadami ma utrzymywać się również nad częściowo regionami północnymi i wschodnimi, jednak najspokojniejsza, lecz wietrzna pogoda prognozowana jest zachodzie oraz w większości północnej części kraju. Istotnie zwiększone porywy wiatru z sektorów północnych będą również odczuwalne w pozostałych województwach.
Prognoza sytuacji barycznej na 15.09.2024, 12 UTC według DWD dla Europy i obszarów przyległych
Dynamiczna pogoda w Polsce
Niedziela zapowiada się z kontynuacją w wielu regionach zachmurzenia dużego i całkowitego. Natomiast na północnym wschodzie i wschodzie, gdzieniegdzie na południu większe przejaśnienia, możliwe rozpogodzenia. Spodziewane przelotne opady deszczu, jednak na południu kraju gdzieniegdzie o natężeniu silnym, natomiast na Dolnym Śląsku przejściowo nawalnym. Ponadto w drugiej części dnia na południu, wschodzie i w centrum kraju gdzieniegdzie burze. Prognozowana wysokość opadów prognozowane w woj. dolnośląskim, a szczególnie w Sudetach do 60 mm. Natomiast w województwie opolskim i śląskim do 35-40 mm. Natomiast w szczytowych partiach Tatr przejściowo opady deszczu ze śniegiem. Gdzieniegdzie rano lokalnie na północy występowały mgły ograniczające widzialność do 200-300 m.
W najcieplejszym momencie dnia od zaledwie 13°C na Dolnym Śląsku, do około 20°C w centrum, natomiast do 25°C na Podlasiu. Jednak w kotlinach sudeckich miejscami około 10°C. Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 65 km/h, natomiast na Przedgórzu Sudeckim do 75 km/h, z kierunków północnych. Głównie na wschodzie kraju z kierunków wschodnich. Natomiast w szczytowych partiach Sudetów porywy wiatru początkowo do 130-150 km/h, następnie do 110 km/h. Ponadto podczas burz porywy wiatru do 70 km/h.
Polecamy: Wichura blisko Polski. Wiatr 110-120 km/h.
Prognozowana temperatura powietrza na 15 września 2024, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Niżowa pogoda i burze, możliwe kolejne tornada
Dziś w pierwszej połowie dnia intensywne opady występować ma na południowym zachodzie Polski, ale także miejscami w centrum. W obrębie opadów wielkoskalowych wbudowane będą również chmury Cumulonimbus, podnosząc sumy opadowe. Na południowym zachodzie linia zbieżności wiatru, dzięki czemu w burzach 20-50 mm, suma opadów w konwekcji 5-10 mm/10 minut. Nie można wykluczyć pojawienia się superkomórek burzowych. Na południowym zachodzie miejscami jednak nie można wykluczyć lokalnych trąb powietrznych związanych z mezocyklonem. Na wschodzie pojawią się burze głównie w godzinach 13 a 21 czasu lokalnego.
Prognoza burzowa na niedzielę (IMGW-PIB) dla Polski
Burzowa również noc
Na tym obszarze znajdzie się wpływ frontu atmosferycznego, który rozdzielać będzie chłodniejsze powietrze na południu od znacznie cieplejszego na północy i północnym wschodzie naszego kraju. Ponadto wzdłuż tego frontu dojdzie do inicjacji burz, jaki przyjmą formę struktur wielokomórkowych. Prognozowana jest wysoka zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza (do 40 mm), sprzyjać ma występowaniu silnych opadów deszczu o podłożu konwekcyjnym. Szacowana wysokość opadów sięgnie około 30 mm. Punktowo możliwe będą także silniejsze porywy wiatru (do 70 km/h) oraz opady małego gradu. Miejscami burze prawdopodobne są także w Karpatach, lecz prawdopodobieństwo ich rozwoju jest niskie, dużo niższe niż na południe od Polski. Aczkolwiek, jeśli wystąpią, to mogą im towarzyszyć opady deszczu do 20 mm.
Prognoza burzowa na 15/16 września 2024 r. (IMGW-PIB) dla Polski
Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie jeszcze niżową pogodę. Prognozowane jest zachmurzenie duże i całkowite. Aczkolwiek większe przejaśnienia tylko na północnym wschodzie. Jednak na wschodzie i południu punktowo możliwe burze. Oczekiwana wysokość opadów na południu i południowym zachodzie kraju. Aczkolwiek prognozowana wysokość od 20 mm do 40 mm, miejscami na południu woj. małopolskiego do 40-60 mm. Jednak z uwagi na wysoką wilgotność powietrza, szczególnie na południu miejscami mgły ograniczające widzialność do 200 m. Jednak w najchłodniejszej części nocy od 13°C do 16°C, aczkolwiek w obszarach podgórskich od 8°C do 11°C. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany. Ponadto na zachodzie okresami porywisty, co więcej na zachodzie, lecz w centrum z kierunków północnych. Głównie na wschodzie z kierunków wschodnich. Wiatr będzie w górach wiał w porywach do 60 km/h. Natomiast w czasie burz możliwe porywy wiatru do 65 km/h.
Źródło: Fanipogody.pl, IMGW-PIB, dwd.de, wxcharts.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC