Pogoda będzie groźna. Silne burze i noc tropikalna w Polsce

Pogoda w nocy będzie groźna. Silne burze i tropikalna noc. Temperatura w wielu regionach nie spadnie poniżej 20°C.

Pogoda w nocy z niedzieli na poniedziałek będzie groźna

Dziś Polska znajduje się pod wpływem wieloośrodkowego układu niskiego ciśnienia z centrum nad Skandynawią. Od dzielnic północnych, stopniowo na południowy-wschód przemieszcza się pofalowany front atmosferyczny, który rozdziela dwie zróżnicowane fizycznie masy powietrza. Wzdłuż frontu polarnego wieje silny prąd strumieniowy, zaznaczają się dodatkowo fale frontowe, które urastają do postaci niewielkich niżów barycznych. Duża prędkość wiatru w środkowej i górnej troposferze wynika ze znacznego kontrastu termicznego. Przed frontem zalega masa pochodzenia zwrotnikowego, natomiast za frontem płynie już znacznie chłodniejsza o cechach polarno morskich.

Pogoda. SIGNIFICANT IMGW-PIB, 19.06.2022, 18 UTC dla Polski

pofalowany front atmosferyczny i niż

Pogoda. Za nami upalna niedziela. Przed nami noc ze zwiększoną dynamiką

Przez większość dnia nie było warunków do rozwoju głębokiej, wilgotnej konwekcji. Chmury kłębiasto-deszczowe typu Cumulonimbus zaczęły rozwijać się w godzinach późno południowych i wieczornych na linii zbieżności wiatru wzdłuż falującego frontu atmosferycznego. Inicjatorem konwekcji jest falujący front atmosferyczny, przemieszczają się fala frontowa i silna konwergencja wiatru w warstwie 0-2 km. Pod wpływem siły wyporu tworzą się mocno rozbudowane ośrodki burzowe, które wędrują na ogół od południowego-zachodu na północny-wschód, czyli wzdłuż zafalowanego frontu. Po zachodzie słońca konwekcja rozwijać ma się głównie z uniesionego trybu.

Pogoda. Zdjęcie satelitarne okiem satelity geostacjonarnego wraz z nałożonymi wyładowaniami atmosferycznymi. Zwróćmy uwagę na znaczne zmętnienie nieba m.in w naszej części Europy, które wynika z zalegania powietrza zwrotnikowego z pyłem saharyjskim.

pył saharyjski, burze i groźna pogoda

Przy ziemi w nocy atmosfera okaże się stabilna. W północnej części Polski burze będą przybierać formę struktur wielokomórkowych, a miejscami nawet superkomórek burzowych. Podstawowym zagrożeniem w nocy z niedzieli na poniedziałek okażą się ulewne opady deszczu do 20-40 mm, zdarzyć mogą się także w pierwszych godzinach po zachodzie słońca opady większego gradu o możliwej średnicy do 3-5 cm. Znaczna aktywność elektryczna jest spodziewana. Porywy wiatru związane z dynamicznymi prądami zstępującymi wynieść mogą około 70-90 km/h. Najgroźniejsze zjawiska możliwe są wieczorem oraz w pierwszej części nocy.

Prognoza burzowa na noc z poniedziałku na wtorek (IMGW-PIB)

Pogoda będzie groźna. Silne burze i noc tropikalna w Polsce

Kolejne zafalowanie wkroczy od Niemiec

Modele pogodowe sygnalizują, że w nocy z niedzieli na poniedziałek, pofalowany front atmosferyczny powoli przesuwać ma się na południowy-wschód. Dojdzie prawdopodobnie do rozwoju kolejnego zafalowania wzdłuż frontu atmosferycznego wkraczającego od Niemiec. W obrębie formującego się niżu barycznego, prawdopodobne jest utworzenie się mezoskalowego układu konwekcyjnego. Przemieszczać może się on od dzielnic zachodnich, aż po dzielnice północne i częściowo centrum.

Podstawowym zjawiskiem w czasie burz okażą się opady do 20-40 mm, znaczna aktywność elektryczna, porywy do 80-100 km/h. Nie można wykluczyć, że w obrębie mezoskalowego ukladu konwekcyjnego będą wbudowane superkomórki burzowe. Zdarzyć mogą się dlatego opady większego gradu. Istnieje także prawdopodobieństwo uformowania się lokalnych trąb powietrznych. Głównie w postaci tornad szkwałowych. Prawdopodobieństwo wystąpienia takich zjawisk nie jest jednak wysokie, lecz nie można ich wykluczyć w takiej sytuacji. Burze utrzymywać mogą się miejscami przez całą noc i trwać będą w pierwszej części jutrzejszego dnia. Poniedziałek przyniesie niebezpieczne burze. Szczególnie w drugiej części dnia i wieczorem, dlatego też wkrótce podamy kolejne prognozy.

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie na południu, południowym wschodzie i miejscami na wschodzie bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Natomiast na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże z przelotnymi opadami deszczu i burzami.  Prawdopodobna wysokość opadu w czasie burz do 20-40 mm. W najchłodniejszej części nocy temperatura minimalna od 10°C, 13°C na północy i w obszarach podgórskich, około 15°C, 18°C w centrum, do 19°C, 21°C w województwach południowych. Dlatego też miejscami będzie to noc tropikalna. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, w czasie burz w porywach do 90 km/h, południowo-zachodni i zachodni, na północy i zachodzie skręcający na kierunki północne. W górach początkowo porywy wiatru do 60 km/h.

BIEŻACE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ

Pogoda. Prognozowana temperatura minimalna nad ranem w poniedziałek według modelu ICON

duża różnica temperatury nad Polską