Pogoda długoterminowa na 16 dni. Tąpnięcie temperatury przed nami. Upał na chwile ustąpi, przejdą niszczycielskie burze przez Polskę

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Sprawdzimy, jak wyglądają najnowsze prognozy na przełomie wiosny i lata. Czeka nas chwilowe ustąpienie upału. Przeżyjemy szok termiczny. Fale wysokiej temperatury przerwie pofalowany front chłodny z gwałtownymi burzami. Gorące dni, a czasem nawet upał będą się zdarzać w kolejnych tygodniach.

Pogoda długoterminowa. Upał zgodnie z prognozami dotarł do Polski. Postępuje jednak stopniowa zmiana aury od północnego-zachodu

Zgodnie z prognozami na przełomie 2 i 3 dekady czerwca zrobiło się upalnie. Dotarło do nas powietrze pochodzenia zwrotnikowego ze znaczną koncentracją pyłu saharyjskiego. Poniedziałek przyniesie jeszcze większy kontrast termiczny pomiędzy zachodem i wschodem kraju. Stopniowo z biegiem czasu upał będzie ograniczany do południowego-wschodu. Od wtorku zauważalne, lecz krótkie ochłodzenie z uwagi na adwekcje znacznie chłodniejszego powietrza polarno morskiego za pofalowanym frontem atmosferycznym.

Temperatura maksymalna, 18 czerwca 2022 na wybranych stacjach pomiarowych IMGW-PIB. Dane: Ogimet.com, wizualizacja. J. Lewandowski

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Tąpnięcie temperatury przed nami. Upał na chwile ustąpi, przejdą niszczycielskie burze przez Polskę

Pogoda długoterminowa. Niedziela upalna w Polsce, ciśnienie atmosferyczne spada

Jeszcze cieplejsza okazała się niedziela, kiedy to na poszczególnych stacjach w zachodniej i południowo-zachodniej części Polski padły rekordy temperatury. W Słubicach na stacji IMGW-PIB zmierzono dziś 37,8°C. Zabrakło 0,5°C do pobicia czerwcowego rekordu temperatury sprzed 3 lat. Panowała jednak spora różnica temperatury między Słubicami a Łebą. O godzinie 15:00 czasu lokalnego różnica temperatury przekraczała pomiędzy tymi stacjami aż 22°C. Na północy i północnym-zachodzie zaznaczał się już pofalowany front atmosferyczny z chmurami, opadami i lokalnymi burzami.

Jeszcze cieplejsza okazała się niedziela, kiedy to na przeważającym obszarze Polski panował upał. Największy zgodnie z prognozami wystąpił na zachodzie i południowym-zachodzie. W wielu miejscach jednak potencjał do jeszcze wyższych temperatur zahamował silny wiatr wiejący z południa i południowy-zachodu. Wyraźnie chłodniej było na północy i zachodzie, wzdłuż gmin nadmorskich poniżej 16°C, gdzie we znaki dała się bryza morska i zafalowany front.

Zanotowana temperatura maksymalna na poszczególnych stacjach pomiarowych, 19 czerwca 2022 na godzinę 15 według danych z sieci obserwacyjnej IMGW-PIB

Tąpnięcie temperatury przed nami. Upał na chwile ustąpi, przejdą niszczycielskie burze przez Polskę

Pogoda długoterminowa. Kontynuacja wypierania zwrotnikowej masy w poniedziałek. Będzie duży kontrast termiczny

W poniedziałek obserwować będziemy dalsze spychanie powietrza zwrotnikowego przez front polarny zbudowany na dużym kontraście termicznym. Dodatkowo wzdłuż frontu wędrować ma fala frontowa, które urośnie do postaci mezoskalowego niżu. Wtorek okaże się już znacznie chłodniejszy i praktycznie w całym kraju wystąpią wartości poniżej średniej wieloletniej.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na 20.06.2022, 14Z według modelu ICON

duży kontrast termiczny w Polsce

Ochłodzenie nie potrwa długo. Od środy zacznie robić się coraz cieplej

Od środy obserwować będziemy wzrost temperatury powietrza. Koniec tygodnia zapowiada się z wartości powyżej normy. Wyjątkiem okazać mogą się dzielnice północne, gdzie wartości najczęściej będą w normie, a okresami również poniżej średniej klimatycznej dla tego okresu czerwca. Tam też wypoczywający nad polskim morzem oraz mieszkańcy tych obszarów znajdą powody do narzekań. Dni gorące oraz pojedyncze upalne mają się zdarzać szczególnie na południu, zachodzie, centrum i czasem wschodzie. Okresami i miejscami prawdopodobne są burze, także z gradem i nawalnymi opadami i groźnym wiatrem. Jednak jak to w półroczu ciepłym, opady konwekcyjne charakteryzują się sporą nierównomiernością oraz nieprzewidywalnością. Dlatego też w dni z potencjałem do groźnych zjawisk należy uważnie obserwować prognozy oraz radary meteorologiczne i detektory wyładowań, które dokładnie nam powiedzą, gdzie występują zjawiska o charakterze konwekcyjnym.

Prognozowana anomalia temperatury na okres od 19.06.2022 do 25.06.2022 według modelu ICON, biorąc pod uwagę okres bazowy 1991-2020

wypieranie masy zwrotnikowej

Pogoda długoterminowa. Termiczne lato pozostanie z nami na dłużej. Najchłodniej będzie na północy i północnym-wschodzie

Krótki epizod z powietrzem zwrotnikowym dobiegnie końca we wtorek. Wtedy też widzimy na mapie powyżej ujemne odchylenie temperatury. W wielu regionach Polski, pojawią się przelotne opady, wzrośnie prędkość wiatru z zachodu, północnego-zachodu, z uwagi na duży gradient baryczny. Jednak pomimo tego spływu chłodnej masy, średnia anomalia za 7 dni wyjdzie powyżej normy wieloletniej.

Średnia dobowa na najbliższe 10 dni będzie typowa dla termicznego lata w Polsce. Wyniesie ona prawdopodobnie od 17°C do 23°C. Najcieplej ma być na zachodzie, południowym-zachodzie i południu. Najchłodniej wzdłuż gmin nadmorskich oraz na północnym-wschodzie. Wzdłuż gmin nadmorskich okresami zaznaczać będzie się bryza morska skutecznie, obniżając temperaturę powietrza.

Średnia dobowa na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS

termiczne lato w polsce

Spójrzmy jeszcze na średnią anomalię na 10 dni względem okresu bazowego 1979-2000. Modele GFS/CFSR sugerują, że czeka nas bardzo ciepły początek kalendarzowego lata. Średnie odchylenie temperatury wyniesie od 2°C do 5°C. Najcieplej ma być na zachodzie, południu i centrum. Najchłodniej na północy i północnym-wschodzie.

Anomalia temperatury na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych. Prognoza wiązek według GFS/CFSR

pogoda długoterminowa. duża dodatnia anomalia

Pogoda długoterminowa. Gwałtowne burze w poniedziałek, do końca czerwca zdarzą się okresy ze zwiększoną dynamiką w pogodzie

Powietrze o cechach zwrotnikowych będzie zalegać jeszcze w poniedziałek, 20 czerwca 2022 na południu i południowym-wschodzie oraz początkowo również w centrum. W bezpośrednim zasięgu pofalowanego frontu atmosferycznego temperatura ma być wyraźnie niższa, chłodniej wyraźnie za frontem w masie polarno morskiej. Burze okażą się zdecydowanie groźniejsze niż w niedzielę. Na gorące i upalne dni poczekamy do drugiej połowy nadchodzącego tygodnia.

Pole obniżonego ciśnienia w prognozach do końca czerwca 2022

Pod koniec czerwca czeka nas wyraźna dominacja pola obniżonego ciśnienia. Dlatego też nie mamy co liczyć na stabilne warunki pogodowe. Nie zabraknie dni gorących, czyli z temperaturą na poziomie od 25°C do 29°C. Przejściowo zdarzą się dni upalne. Będzie to jednak zależne od skali adwekcji powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Dni z burzami i opadami nie zabraknie, gdyż zalegać ma ciepłe, okresami gorące i wilgotne oraz niestabilne powietrze polarno morskie i zwrotnikowe. Spodziewane są zarówno burze wewnątrzmasowe, jak i też frontowe. Lokalne zalania, szkody wiatrowe, gradobicia, a w sprzyjających warunkach lokalne trąby powietrzne są możliwe. Dni z temperaturą powyżej 30°C są możliwe, o czym informować będziemy w kolejnych dniach. Najchłodniej w tym czasie na północy kraju, więc dla wielu wypoczywających nad polskim morzem, może nie być to idealny okres na wypoczynek.

Prognozowane średnie wartości ciśnienia atmosferycznego na 10 dni dla Europy i obszarów przyległych według GFS

pole obniżonego ciśnienia

Ochłodzi się na krótko, letnie temperatury szybko wrócą

Groźna pogoda zaznacza się szczególnie w poniedziałek, 20 czerwca 2022, gdy w wielu regionach przejdą burze o dużym natężeniu. Natomiast we wtorek burze możliwe są w świeżej, chłodnej i uchwiejniającej się masie pochodzenia polarno morskiego. Szczególnie we wschodniej, południowo-wschodniej części kraju. Nie będą jednak tak niebezpieczne. Na burze o większym natężeniu poczekamy do drugiej połowy nadchodzącego tygodnia.

Reasumując, przed nami kontynuacja niżowej pogody. Temperatura na przeważającym obszarze Polski będzie typowa dla termicznego lata. Upał na chwile ustąpi we wtorek, 21 czerwca 2022. Wtedy to krótkotrwale w całym kraju prognozowana jest temperatura poniżej średniej wieloletniej. Od drugiej połowy najbliższego tygodnia rozpocznie się wyraźny wzrost temperatury. Zdarzać będą się dni gorące, czasem upalne. Krótkim przerywnikiem od wysokich temperatur okażą się lokalne burze, których natężenie może być okresami duże.

Na sam koniec prezentujemy jeszcze wiązki modelu ECMWF, które pokazują nam możliwy trend w pogodzie na przełomie 6 i 7 miesiąca roku.

Pogoda długoterminowa. Prognoza wiązek dla wysokości 850 hPa (1500 m.n.p.g) na przełom czerwca i lipca dla Warszawy. Pozwala nam lepiej charakteryzować właściwości mas powietrza, które docierają do Polski

wiązki gfs sugerują upalne dni

Prognoza wiązek dla wysokości 2 metrów n.p.g na przełom czerwca i lipca według ECMWF

pogoda długoterminowa. gorąc i upał

Wkrótce więcej informacji o dynamicznej pogodzie w kolejnych tygodniach.