Pogoda. W środę aura w Polsce była kształtowana przez układ wyżowy znad środkowych obszarów Starego Kontynentu. Od dzielnic południowych na północ z biegiem dnia postępowały rozpogodzenia, których obszar okazał się w wielu regionach większy niż przewidywały to modele numeryczne o dużej rozdzielczości. Gdzieniegdzie z podinwersyjnych chmur niskich mogły zdarzyć się przelotne opady mżawki. Wpływ wiatru fenowego spowodował, że dziś głównie na południowym zachodzie zaobserwowane temperatury typowe dla przedwiośnia.
Pogoda. Wczesne przedwiośnie stało się dziś faktem
W nocy ze środy na czwartek sytuacja baryczna nie ulegnie większej zmianie. Wpływ na pogodę będzie miał rozległy układ wyżowy znad południowej i środkowej części Starego Kontynentu. Sytuacja synoptyczna zacznie się zmieniać jutro w drugiej części dnia na zachodzie i północy Polski, gdzie zaznaczy się wpływ płytkiej zatoki związanej z ośrodkiem niżowym znad Skandynawii. Dodatkowo wkraczać zacznie strefa chłodnego frontu atmosferycznego. Będziemy w masie polarnomorskiej, która nie będzie chwiejna. Jednak za frontem napłynąć może powietrze bardziej zasobne w wilgoć i lekko niestabilne.
Pogoda. Temperatura maksymalna na stacjach synoptycznych IMGW-PIB w Polsce
Środa przyniosła postępujące z południa na północy rozpogodzenia. Jedynie wysoko w górach było bezchmurnie. Na termometrach zanotowano dziś maksymalnie od 1°C na Suwalszczyźnie, około 3°C w centrum, do 11°C na zachodzie. Jednak na południowym zachodzie wzrosła aż do 14°C. Z uwagi na niewielką różnice ciśnienia prędkość wiatru w wielu regionach okazała się niewielka. Tylko na Pomorzu był okresami umiarkowany, z kierunków południowych.
Zobacz też: Niszcząca wichura uderzy niespodziewanie w Polskę. Będą ulewy i burze. Prędkość wiatru przekroczy 100 km/h
Pogoda. Szklarska Poręba, automatyczna stacja IMGW na obszarze woj. dolnośląskiego
Pogoda. Temperatura maksymalna zanotowana dziś na stacji PSHM w Karpaczu
Maksymalna temperatura powietrza na posterunku automatycznym w Świeradowie-Zdroju
Mróz dwucyfrowy w kraju. Jednak tylko w górach i na obszarach podgórskich miejscami
Noc ze środy na czwartek przyniesie na przeważającym obszarze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Jedynie na południu kraju zachmurzenie małe. Gdzieniegdzie na północnym wschodzie możliwe słabe opady śniegu lub mżawki, lokalnie marznące i powodujące gołoledź. Gdzieniegdzie marznące mgły ograniczająca widzialność do 200 m. Dlatego też w rozpogodzenia, w najchłodniejszej części nocy od -4°C do -1°C, lokalnie na północy od 0°C do 2°C. Jednak w rejonach podgórskich do około -10°C. Wiatr słaby, nad morzem okresami umiarkowany, przeważnie południowo-zachodni.
Przeczytaj również: Pogoda na 5 dni. Bardzo złe prognozy na weekend. Silne załamanie pogody
Temperatura na wysokości 2 metrów, 16 lutego 2023, 06 UTC według modelu GEM dla Polski
Śledźcie najnowsze nasze prognozy pogody, gdyż spodziewane jest poważne załamanie pogody w kolejnych dniach. Jednak bardziej szczegółowe wiadomości podamy jutro w pierwszej części dnia.
Fanipogody.pl