Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda w nocy zacznie ulegać zmianie. Rozwiną się krótkotrwałe mgły w Polsce, jeszcze bez silnych burz

zmiana w pogodzie

Pogoda w nocy zacznie ulegać stopniowej zmianie. Rozwiną się lokalnie mgły, jeszcze bez burz w kraju. Znajdziemy się jeszcze w obszarze podwyższonego ciśnienia, w stabilnym powietrzu pochodzenia polarno morskiego.

Środa przyniosła większą dynamikę w pogodzie na północnym-wschodzie

W środę słabe burze wystąpiły jedynie na północnym-wschodzie, gdzie zaznaczyła się górna zatoka w polu geopotencjału. Chwiejność termodynamiczna była mała, dlatego też w chmurach Cb nie było silnych i długotrwałych prądów wstępujących. Dominowały na ogół chmury konwekcyjne z przelotnymi opadami deszczu i nielicznymi wyładowaniami. Miejscami mogły wystąpić opady drobnego gradu z uwagi na nisko położoną izotermę zero. Przepływ mas powietrza nie był duży, to też nie sprzyjało lepszej organizacji ośrodków konwekcyjnych.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane przez sieć detektorów wyładowań atmosferycznych w środę na obszarze Polski, w ciągu minionych 18 godzin. Blitzortung na mapie oznacza głównie wyładowania chmura-ziemia, czyli doziemne.

pogoda nie była groźna

Pogoda w czwartek stanie się groźna w Polsce

Większa dynamika w pogodzie jest prognozowana za to w czwartek. W naszej części Europy zalegać mają dwie zróżnicowane termiczne masy powietrza. Nad południową i częściowo wschodnią częścią kraju znajdzie się ciepła, wilgotna i chwiejna masa. Dlatego też na tym obszarze spodziewamy się głównie w drugiej części dnia i wieczorem silniejszych burz. Przybiorą one również formę klastrów burzowych, jak i też pojedynczych komórek burzowych. Nad północną częścią Polski zalegać ma znacznie chłodniejsza masa powietrza. Wystąpi duża różnica temperatury między północą a południem. Dodatkowo przez południową część kraju przewędruje płytki ośrodek niżowy, który na skale synoptyczną wspomoże rozwój konwekcji. Kluczowe okażą się również strefy konwergencji wiatru dolnego, które zapewnią wymuszanie silnych ruchów zstępujących. Wstępne informacje o dynamicznej i miejscami groźnej pogodzie podaliśmy rano i wieczorem. Już jutro z rana opublikujemy więcej informacji o prognozowanych warunkach w troposferze.

Przelotne opady deszczu, miejscami mgły w Polsce

Noc ze środy na czwartek przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie miejscami na północy duże. Natomiast na północnym wschodzie początkowo zanikające przelotne opady deszczu. Nad ranem silne zamglenia i lokalne krótkotrwałe mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 9°C do 13°C, chłodniej na Podhalu 8°C, a na północnym wschodzie 7°C. Wiatr słaby, zmienny, na południu z przewagą kierunków południowych.

Prognozowana minimalna temperatura na 16.06.2022, 02Z według modelu ICON

pogoda w Polsce, model icon

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz