Pogoda negatywnie zaskakuje. Wystąpią lokalne opady śniegu. Znów mróz poniżej -10°C spodziewany w Polsce

Pogoda negatywnie zaskoczy w nocy z 4/5 kwietnia 2023. Będą lokalne opady śniegu. Spodziewane są w porze nocnej spadki temperatury poniżej -10°C. Utrzymuje się spływ zimnego powietrza arktycznego morskiego.

Zimno w Polsce. Temperatura poniżej normy. Pogoda negatywnie zaskakuje

W czasie nadchodzącej nocy sytuacja baryczna nie ulegnie większej zmianie. Dalej sięgać ma nasz klin wyżowy związany z antycyklonem znad północy kontynentu europejskiego. Centra rozległego wyżu znajdują się nad Skandynawii i Morzem Północnym. Spływać w dalszym ciągu zimne powietrze pochodzenia arktycznego morskiego. W wielu regionach nie zabraknie podinwersyjnych chmur niskich, które ograniczą nieco nocne wypromieniowanie ciepła.

Warto również wspomnieć, że prognozy pola geopotencjału oraz temperatury na poziomie 850 i 500 hPa, przedstawiają nam dalsze panowanie zimnej masy powietrza arktycznego napływającej z północnych szerokości geograficznych. Znacznie cieplejsze powietrze pochodzenia polarnomorskiego skutecznie są i mają być blokowane nad zachodnią i południowo zachodnią częścią Starego Kontynentu oraz Atlantykiem. Cieplej zacznie robić się w okolicach świąt, zanim jednak to się stanie, to czeka nas w czwartek śnieżyca wędrująca z zachodu na wschód.

Zobacz też: Załamanie pogody coraz bliżej. Nawet 10 cm śniegu. Czeka nas ostatni atak zimy przed nadejściem wiosny?

We wtorek w wielu regionach obserwowane podinwersyjne zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami Miejscami, głównie na północnym wschodzie i wschodzie i południu, zdarzyły się przelotne opady śniegu. Natomiast nad morzem także deszczu i deszczu ze śniegiem. Termometry pokazywały 0°C na Suwalszczyźnie i Podlasiu do 2°C oraz w kotlinach sudeckich do 6°C na zachodzie, północnym zachodzie. Natomiast w rejonach podgórskich Karpat około -2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, z kierunków północnych. Jednak w górach porywy wiatru sięgały do 70-80 km/h, zawieje i zamiecie śnieżne.

Pogoda. Temperatura maksymalna, 4 kwietnia 2023 w Polsce

Pogoda negatywnie zaskoczyła. Zimno w kraju
Pogoda w Polsce negatywnie zaskoczy

Dwucyfrowy mróz w kraju

Noc z wtorku na środę przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami na południowym wschodzie. Gdzieniegdzie słabe przelotne opady śniegu, nad morzem także deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna od -8°C do -1°C, nad morzem około 0°C, lokalnie w dolinach karpackich spadek temperatury do -10°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu porywisty, z kierunków północnych. Jednak w górach porywy wiatru do 60 km/h, lokalnie zamiecie śnieżne.

Przeczytaj również: Potężna śnieżyca coraz bliżej Polski. Spadnie 10-15 cm śniegu. Groźny atak zimy. Możliwy paraliż komunikacyjny

Pogoda. Prognozowana temperatura powietrza na 5 kwietnia 2023, 03 UTC według modelu GEM dla Polski

pogoda w Polsce
Mróz w Polsce. W górach dwucyfrowe spadki

Fanipogody.pl