Pogoda w Polsce była dziś zmienna. Wartości na termometrach nie były wysokie, śnieg padać może w nocy z soboty na niedzielę w wyższych partiach polskich gór. Przechodzić ma układ frontów atmosferycznych, będą opady deszczu na nizinach, możliwe także słabe burze.
Pogoda. System frontów atmosferycznych w naszej części Europy
W sobotę Polska znalazła się na skraju podwyższonego ciśnienia, za którego odpowiedzialny jest wyż znad Irlandii. Jedynie nad północną i zachodnią częścią kraju zaznaczył się układ frontów atmosferycznych związany z płytkim niżem znad Morza Bałtyckiego. Do naszej części Europy docierała chłodna, wilgotna i chwiejna masa polarno morska, która spłynęła wczoraj za frontem okluzji chłodnej. Aktualna temperatura w naszej części Europy jest dostępna tutaj. Obrazuje dobrze trwający chłodniejszy okres synoptyczny.
W nocy słabe burze są prawdopodobne w pasie od południowego zachodu po centrum oraz na północy kraju. Nasza część Europy znajdzie się na skraju klina wyżowego. Jednak z północnego zachodu na południowy wschód będzie przesuwać się zatoka niżowa z frontem okluzji. W umiarkowanie wilgotnej i chłodnej powietrza napływającej za frontem prognozowana jest niewielka niestabilność i nieznacznie podwyższone zasoby wilgoci. Przepływ mas powietrza w dalszym ciągu ma być słaby. Jednak warunki mogą okazać się wystarczające do rozwoju ośrodków konwekcyjnych. Zjawiska burzowe zdarzyć mogą się zwłaszcza w pierwszej połowie nocy. Aczkolwiek pojedyncze wyładowania atmosferyczne mogą być rejestrowane przez systemy detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych też nad ranem. W trakcie burz prognozowane są opady deszczu od 5 mm do 10 mm oraz porywy wiatru do 60 km/h.
Nad ranem burze o podobnym natężeniu będą mogły wystąpić również na północy.
Pogoda. Prognoza burzowa na noc z soboty na niedzielę (IMGW-PIB)
Opady śniegu w Tatrach i Sudetach. Aura nie będzie niebezpieczna na nizinach
Noc z soboty na niedzielę przyniesie zachmurzenie przeważnie duże z przelotnymi opadami deszczu, zwłaszcza na południowym zachodzie i Wybrzeżu możliwe burze. W Tatrach i Sudetach możliwy deszcz ze śniegiem lub śnieg. Temperatura minimalna najwyższa na Pomorzu i tam od 13°C do 16°C, na pozostałym obszarze kraju od 8°C do 13°C, chłodniej w rejonach podgórskich oraz miejscami na Podlasiu od 8°C do 10°C. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami dość silny w porywach do 65 km/h, w zachodniej połowie kraju porywisty, z kierunków zachodnich. W czasie burz i w Sudetach porywy wiatru do 65 km/h, w Karpatach do 60 km/h.
BIEŻĄCE POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ ONLINE
Pogoda. Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 10.07.2022, 02Z według modelu ICON
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC