Pogoda zaskoczyła. Prawie 25°C było w Polsce i burze. Idzie silne pogorszenie aury

Pogoda zaskoczyła w ostatni dzień mijającego tygodnia. 14 maja 2023 r. okazał się najcieplejszym dniem od początku tego roku. Jednak pojawiły się również burze na Pomorzu.

Najcieplejszy dzień od początku 2023 roku. Dni gorące dopiero w trzeciej dekadzie miesiąca

W niedzielę aura w kraju kształtowana była przez zatokę niżu znad Morza Adriatyckiego, wraz ze nasuwającego się od południa frontu ciepłego, jaka w ciągu nocy zaznaczy się na południu kraju. Z południowego wschodu docierała ciepła, wilgotna i chwiejna w niektórych regionach naszego kraju masa powietrza. Kolejne dni zapowiadają z dynamiczną pogodą, dlatego zalecamy śledzić prognozy na bieżąco, aby nic istotnego Wam nie umknęło.

Przeczytaj również: Załamanie pogody wkracza do Polski. Niż Benedikt przyniesie ulewy do 40mm deszczu, burze i silniejszy wiatr

Wyładowania atmosferyczne zanotowane 14 maja 2023 r. na obszarze Polski przez sieć amatorskich detektorów Blitzortung

pogoda w kraju była dynamiczna, nasuwa się niż z południa
Aura zaskoczyła w niedzielę. Prawie dzień gorący, burze wystąpiły na Pomorzu

Prawie dzień gorący w Polsce. Wysoka temperatura w kraju

W niedzielę obserwowano zachmurzenie małe i umiarkowane. Jednak po południu okresami wzrastające do dużego. Gdzieniegdzie zdarzyły się przelotne opady deszczu. Na Pomorzu rozwinęły się burze. Tylko wysoko w Tatrach po południu możliwe były opady deszczu ze śniegiem. Na termometrach zobaczyliśmy od około 17°C w Kotlinie Kłodzkiej i na Helu, około 24°C w centrum, do blisko 25°C  na krańcach Mazurach. Tylko w rejonach podgórskich Karpat około 16°C. Wiatr był przeważnie słaby i umiarkowany, w całym kraju porywisty, południowo-wschodni i wschodni. Jednak w czasie burz porywy wiatru do 65 km/h, w Karpatach do 60 km/h.

Zobacz też: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będą pierwsze dni gorące w tym roku. Zbliżymy się do upału, wystąpią silne ulewy i gwałtowne burze w Polsce

Pogoda. Temperatura maksymalna, 14 maja 2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

pogoda mało dynamiczna
Prawie dzień gorący w Kętrzynie. Najchłodniej w rejonach górskich. Pogoda zaskoczyła i wystąpiły burze

Pogoda. Wysoka temperatura w kraju jak na maj i brak przymrozków

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie zachmurzenie duże, na północy większe przejaśnienia. Spodziewane są Opady deszczu, lokalnie w Beskidzie Śląskim i Żywieckim oraz w Małopolsce o natężeniu umiarkowanym i tu prognozowana wysokość opadów do 10-15 mm. Aczkolwiek na termometrach zobaczymy od 7°C w rejonach podgórskich Karpat, około 11°C w centrum i nad morzem, do 13°C na Ziemi Lubuskiej. Jednak wiatr będzie słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, z kierunków wschodnich. W Karpatach porywy wiatru do 65 km/h.

Śledźcie na bieżąco prognozy pogody dla Polski, aby nic istotnego nie umknęło Wam, gdyż aura w przyszłym tygodniu będzie dynamiczna.

Fanipogody.pl