Pogoda w nocy ze środy na czwartek przyniesie mgły i umiarkowaną temperaturę w Polsce.
Mały niż baryczny, który wczoraj w formie wiru przemieszczał się znad Bałtyku przez Mazury i Podlasie nad Białoruś zmierzał dziś ku centralnej i wschodniej Ukrainie. Wpływał on dlatego na warunki pogodowe we wschodniej połowie kraju. Jednak nad zachodnią i centralną Polską obserwowaliśmy nieznaczny wzrost ciśnienia. Jednak już od czwartku rozpocznie się budowa nad południem Bałtyku i Pomorzem większego układu wyżowego, który wpływać na pogodę od kraju przez kilka dni. W kolejnych dniach spodziewane jest istotne ocieplenie. Z szansą na kolejne dni gorące i upały.
Pogoda. Prognoza ciśnienia na 22.06.2022, 00Z według modelu GFS dla Europy i obszarów przyległych
Jeszcze dziś w naszej części Europy panuje powietrze stosunkowo chłodne w niższych warstwach, które napłynęło znad Bałtyku i Skandynawii, w zachodniej części wiru znad Białorusi. Na skutek znacznej zawartości wilgoci w masie i podłożu, uruchomiona została dzienna konwekcja. Gdzieniegdzie zdarzyć mogły się tylko niewielkie opady deszczu.
Pogoda we wtorek rozczarowywała. W środę było dużo cieplej, wiatr okazał się też słabszy
Wtorek był wyjątkowo chłodnym dniem w naszej części Europy. Dziś jednak wartości na termometrach były zdecydowanie wyższe. Chłodniej było wyraźnie nad polskim morzem. Natomiast najwyższe temperatury panowały od Śląska i Ziemi Lubuskiej oraz południa Wielkopolski i w Małopolsce, tam do 25 stopni.
Noc ze środy na czwartek przyniesie aurę bezchmurną lub zachmurzenie małe. Gdzieniegdzie na północy i północnym wschodzie mgły ograniczające widzialność do 400 m. W najchłodniejszej części nocy od 8°C, 11°C na wschodzie i na północy kraju do 12°C, 13°C na południowym zachodzie kraju. Najcieplej na Helu i tam około 14°C. Wiatr na ogół słaby, zmienny, na krańcach wschodnich północno-wschodni.
W kolejnych dniach pogoda nie będzie groźna. Na większą dynamikę poczekamy do przełomu czerwca i lipca. Jednak więcej informacji podamy w kolejnych dniach.
Prognozowana temperatura minimalna na 23.06.2022, 02Z według modelu ICON-RUC dla Polski
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC