Pogoda przyniesie gęste mgły i zamglenia. Powszechne opady mżawki i słabego deszczu

Pogoda przyniesie gęste mgły w nocy z 19/20 maja 2023 r. Możliwe zamglenia, prawdopodobne opady mżawki i słabo deszczu.

Pogoda wyżowa. Gęste mgły z uwagi na niewielką prędkość wiatru

Pogoda w piątek w kraju kształtowana była przez rozległy klin wyżowy ze strefą ciągnącą się znad Atlantyku aż po obszar Federacji Rosyjskiej. Dodatkowo nad dzielnicami południowymi, środkowymi i północno – wschodnimi zalegała strefa frontu atmosferycznego z istotnie zwiększonymi zasobami wilgoci w polarno-morskiej powietrzu. Przyniosła na tych obszarze przewagę zachmurzenia dużego i całkowitego. Słabe burze zaobserwowano dziś w Bieszczadach. Jutro zjawisk burzowych powinno być więcej na obszarze Polski.

Jednak jutro aura w kraju kształtowana ma być głównie przez rozległy układ wyżowy z centrum ulokowanym nad obszarem północno – wschodniej Rosji. Aczkolwiek początkowo obszar naszego kraju przykryty będzie przez zachmurzenie niskim warstwowe. Wraz z upływem dnia będzie się rozpraszać zanikać, pozwalając na dzienne nagrzewanie przypowierzchniowych warstw. Prognozy wskazują, że jutro na południu, centrum i wschodzie możliwe są wewnątrzmasowe burze, które w drugiej części dnia mogą okazać się punktowo gwałtowne oraz powodujące szkody.

Zobacz też: Groźna pogoda znów dosięgnie Polski. Będą gwałtowne burze w kraju i dni gorące oraz upał

Burze pojawiły się tylko w Karpatach, jutro będzie ich więcej

Piątek przyniósł przewagę zachmurzenia dużego, jedynie miejscami na północnym zachodzie i w Karpatach, umiarkowane. Słabe opady deszczu, głównie na północnym wschodzie i południu kraju. Jednak Karpatach wystąpiły słabe, krótkotrwałe i lokalne burze. Nie zanotowane czasie burzy opadów powyżej 10 mm. W najcieplejszym momencie dnia zobaczyliśmy od 11°C w rejonach podgórskich do 14°C w centrum kraju i 19°C na krańcach północno-zachodnich. Z uwagi na niewielki gradient baryczny. Wiatr okazał się słaby i umiarkowany, natomiast na wybrzeżu miejscami dość silny, porywisty, północno-wschodni i wschodni. W czasie burz wiatr porywisty.

Pogoda. Temperatura maksymalna, 19 maja 2023 w Polsce, najcieplej było na Pomorzu Zachodnim według danych ze stacji synop

Pogoda. duży kontrast termiczny w Polsce
Stabilna pogoda, lecz spory kontrast termiczny w kraju. Dni gorące dopiero od trzeciej dekady maja w Polsce. Aczkolwiek na bardziej precyzyjne prognozy modeli numerycznych musimy poczekać.

Noc z piątku na sobotę zapowiada się zachmurzeniem dużym z większymi przejaśnieniami na wschodzie i północnym zachodzie. Gdzieniegdzie, za wyjątkiem krańców wschodnich kraju, prawdopodobne słabe opady deszczu lub mżawki. Z powodu utrzymującej się dużej wilgotności powietrza i marginalnej prędkości wiatru, spodziewane są dogodne warunki do formowania się mgieł i zamgleń. Dlatego też prognozowane mgły ograniczające widzialność do 200 m, jedynie dolinach górskich do 100 m. Temperatura minimalna wyniesie od 7°C do 12°C. Wiatr słaby, na wybrzeżu miejscami umiarkowany, północno-wschodni i wschodni.

Śledźcie na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski, aby nic istotnego w pogodzie Wam nie umknęło.

Fanipogody.pl