18 października 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Będzie aż 15°C, ale nadchodzi śnieg i mróz do Polski

Pogoda. Zmiana w pogodzie

Pogoda. Dzisiaj Polska jest w zasięgu wyżu znad Bałkanów, w ciepłej polarno morskiej masie powietrza napływającej z zachodu Europy. Ciśnienie powoli zaczyna spadać. W kolejnych dniach czeka nas zmiana pogody.

Sytuacja synoptyczna na dzień 3.03.2021, 12 UTC

Pogoda. Sytuacja synoptyczna na dzień 3 marca 2021.

Pogoda. Zachmurzenie podinwersyjne i mgły w Polsce

Zgodnie z prognozami w wilgotnej masie polarnej ubiegłej nocy doszło do rozwoju mgieł i chmur niskich. Według zdjęć satelitarnych utrzymują się one na północy, centrum, północnym-wschodzie i wschodzie naszego kraju. Pogodnie jest za to na południu i zachodzie. W kolejnych godzinach rozpogodzenia będą stopniowo postępować na północ.

Zdjęcie satelitarne w świetle widzialnym doskonale obrazuje obszar zalegania podinwersyjnego zachmurzenia i mgieł.

Pogoda. Chmury w Polsce

Zaleganie zachmurzenia niskiego i mgieł wpływa na temperaturę powietrza w Polsce. Najniższa temperatura obserwowana jest na wschodzie, centrum oraz północy i północnym-wschodzie. Najcieplej jest natomiast na południu, gdzie jest pogodnie w ciągu dnia, W kolejnych godzinach wraz z osuszającym się powietrzem rozpogodzenia zaczną postępować nad znacznym obszarem Polski.

Pogoda. Temperatura w środę rano.

Najcieplej dziś w pasie od Ziemi Lubuskiej po Podkarpacie

Najwyższą temperaturę odnotujemy dziś na Ziemi Lubuskiej, Wielkopolsce, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Ziemi Łódzkiej, Górnym Śląsku, Małopolsce, Ziemi Świętokrzyskiej i na Podkarpaciu. W tej części Polski temperatura może osiągnąć 12°C/15°C w najcieplejszym momencie dnia. Najchłodniej ma być na wschodzie, północnym-wschodzie.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza w środę na obszarze Polski według niemieckiego modelu numerycznego.

Pogoda. Temperatura maksymalna

Pogoda. W czwartek zmiana w pogodzie i duży kontrast termiczny

Jutro Polska znajdzie się w strefie przemieszczających z północy na południe frontów atmosferycznych o charakterze chłodnym. Napływać zacznie stopniowo powietrze arktyczne. Ciśnienie atmosferyczne będzie dalej spadać.

Sytuacja synoptyczna na dzień 4.03.2021, 12 UTC

Prognozowany jest bardzo duży kontrast termiczny. W drugiej części dnia termometry pokażą zaledwie 2°C/4°C, a w tym samym czasie na południu aż 14°C. Najdłużej ciepłe powietrze utrzyma się na południu Polski. Zachmurzenie ma być przeważnie duże i całkowite. Początkowo w południowej części kraju pogodnie. Prognozowane są słabe opady deszczu, które w drugiej części na północy zaczną przechodzić w deszcz ze śniegiem i śnieg.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza w czwartek na obszarze Polski według modelu ICON.

W piątek z większymi opadami zimowymi w południowej części kraju

5 marca 2021 przeważający obszar Polski znajdzie się pod wpływem wyżu z centrum nad Wyspami Brytyjskimi. Początkowo w południowej części kraju zaznaczy się front atmosferyczny i przemieszczający się wzdłuż strefy frontowej niewielki niż.

Sytuacja synoptyczna na dzień 5.03.2021, 12 UTC

W piątek opady wystąpią głównie w południowej części Polski, a także w północnej części kraju, gdzie na skutek spływu powietrza arktycznego rozwinie się konwekcja masowa za frontem. Istnieje niskie prawdopodobieństwo burz śnieżnych na Wybrzeżu, co skutkować może powstaniem niewielkiej pokrywy śnieżnej.

Prognozowane zachmurzenie i opadów na piątek według modelu SWISS-HD.

Pogoda. Opady w piątek na obszarze Polski.
Opady w piątek na obszarze Polski
Opady w piątkowy dzień.

Temperatura w całym kraju wyraźnie obniży się. Wartości na termometrach będą typowe dla przedzimia a nie przedwiośnia. Na szczęście ochłodzenie będzie przejściowe, a nieco wyższe wartości na termometrach utrzymają się na zachodzie.

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza w piątek na obszarze Polski według modelu ICON.

Pogoda. Temperatura w sobotę.

Pogoda. Zimna noc z piątku na sobotę. W górach pojawi się dwucyfrowy mróz

Nie ulega wątpliwości, że po odsunięciu się strefy frontowej noc z piątku na sobotę przyniesie w całym kraju mróz. Dwucyfrowe spadki temperatury wystąpią zwłaszcza w górach i na obszarach podgórskich.

Prognozowana temperatura na godziny poranne w sobotę według modelu ECMWF.

Pogodne. Nocne spadki temperatury.

Przynajmniej do 9 marca na nizinach nocami występować będą spadki temperatury poniżej zera. W ciągu dnia temperatura ma być przeważnie powyżej zera. Najniższych temperatur spodziewamy się tam, gdzie w porze nocnej będzie pogodnie, co przy adwekcji powietrza arktycznego, słabego wiatru i braku chmur skutkować będzie silnemu radiacyjnemu wypromieniowaniu ciepła.

Na przełomie 1 i 2 dekady marca modele numeryczne sugerują wzrost temperatury. Wygląda na to, że ochłodzenie będzie tylko przejściowe, a w drugiej dekadzie marca zobaczymy coraz wyższe wartości na termometrach. Wzrosnąć może również dynamika w pogodzie za sprawą odbudowy cyrkulacji strefowej. W marcu powrotu zimy na wiele tygodni nie spodziewamy się. Przeważnie dominować będą ciepłe masy powietrza, tylko okazjonalnie znajdziemy się w chłodniejszym powietrzu.

Aktualna temperatura

Położenie opadów i chmur

Prognozowane natężenie opadów w piątek można sprawdzić tutaj

Źródło grafik: dwd.de, meteomodel.pl, meteologix.com,