28 lutego 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Wiosenna temperatura już w Polsce. 15°C na termometrach (MAPY Z TEMPERATURĄ 21.02.2021)

Pogoda. Dzisiaj Polska znajduje się w zasięgu wyżu znad Morza Czarnego i Turcji. Z południowego zachodu napływa ciepłe i suche powietrze polarne morskie. Początkowo zaobserwowano wzrost ciśnienia, a w drugiej części dnia powolny spadek.

Prognoza anomalii ciśnienia atmosferycznego na dzień 21.02.2021. 12 UTC

Pogoda. Wysokie ciśnienie atmosferyczne

Pogoda. Duży kontrast temperatury pomiędzy wschodnią a zachodnią Europą

Temperatura powietrza zanotowana na obszarze Starego Kontynentu, Afryki Północnej oraz europejskiej części Rosji. Widać wyraźnie, że jeszcze wyższe wartości obserwowane są na zachodzie Europy, gdzie temperatura osiąga 20°C. Silny mróz utrzymuje się tylko we wschodniej części Skandynawii oraz w Rosji. Odwilż objęła również państwa bałtyckie oraz na wschód położone od Polski.

Pogoda. Wysoka temperatura w Polsce i  Europie, 21.02.2021.

Wyż ma swój odpowiednik nie tylko w polu przyziemnym, ale także w środkowej i górnej troposferze, gdzie zaznacza się klin wyżowy. Wyraźna blokada antycyklonalna zablokowała wędrówkę atlantyckich niżów na wschód. My znajdujemy się po wschodniej stronie niżów z rodowodem atlantyckim, które są ulokowane nad północną częścią Oceanu Atlantyckiego i sprowadzają we współpracy z wyżem bardzo ciepłe powietrze z południowego-zachodu.

Blokada antycyklonalna w naszej części Europy.

Na przeważającym obszarze Polski jest pogodnie, co potwierdzają raporty ze stacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Wysoka temperatura w Polsce i pogodnie

Zdjęcie satelitarne w świetle widzialnym doskonale obrazuje, gdzie zalega obecnie pokrywa śnieżna na obszarze Polski. Jest to m.in północ, centrum oraz wschód, południowy-wschód kraju. Na pograniczu Słowacji i Polski utrzymuje się nieprzyjemne zachmurzenie piętra niskiego, natomiast na pozostałym obszarze jest pogodnie, bądź z niewielką ilością chmur piętra wysokiego typu Cirrus. Mniej przyjemna aura panuje u naszych południowych sąsiadów, gdzie zalega nieprzyjemne zachmurzenie chmurami typu Stratus.

Niewiele chmur w niedzielę na obszarze Polski.

Aż 15 stopni w zachodniej części Polski

Zanotowana maksymalna temperatura powietrza na wybranych stacjach IMGW-PIB w formie graficznej i tabeli. Widoczny wyraźny podział w pogodzie na chłodniejszy wschód i cieplejszy zachód naszego kraju. W dużym stopniu dzienne nagrzewanie przypowierzchniowej warstwy granicznej hamuje zaleganie pokrywy śnieżnej na wschodzie. Jednak w kolejnych dniach śnieg będzie systematycznie topniał. Po dziennych roztopach w porze nocnej możliwe będzie miejscowe oblodzenie dróg i chodników.

Dane pomiarowe ze stacji IMGW-PIB

Jeszcze lepiej maksymalną temperaturę powietrza na obszarze Polski obrazuje poniższa rycina z godziny 15 czasu lokalnego.

Pogoda. Wysoka temperatura w Polsce.

Wybrane dane pomiarowe z 63 stacji IMGW-PIB na obszarze Polski. Najcieplej było w niedzielę na Ziemi Lubuskiej, gdzie temperatura osiągnęła 15°C, natomiast najchłodniej w Suwałkach zaledwie 2°C.

Pogoda. Wysoka temperatura w Polsce

Na sam koniec ukazujemy Wam grubość pokrywy śnieżnej, która została odnotowana w niedzielę rano na oficjalnych stacjach IMGW-PIB.

Aktualna temperatura

Położenie opadów

Najnowsze informacje o sytuacji hydro w Polsce tutaj