Pogoda zaskoczyła dziś w Polsce. Aż 22°C, pojawiły się również burze

Pogoda zaskoczyła mieszkańców Polski. Pojawiło się zapowiadane przez nas przekroczenie 20°C w trzeciej dekadzie marca. 23 marca 2023 r. okazał się najcieplejszym dniem od początku 2023 roku. Dodatkowo rozwinęły się burze na północy i północnym zachodzie. Z prognoz wynika, że kolejne dni przyniosą dużą dynamikę w pogodzie.

Niżowa pogoda w Polsce. Silna adwekcja ciepła do naszego kraju z południowego zachodu

W czwartek pogoda w Polsce jest kształtowana przez płytką zatokę niżową, za którą odpowiedzialną jest cyklon z północy Starego Kontynentu wraz ze strefą chłodnego frontu. Dociera do nas ciepła i wilgotna masa pochodzenia polarnomorskiego z południowego zachodu. Jesteśmy w tzw. ciepłym wycinku niżu, zamykanym stopniowo przez chłodny front. Na północy i północnym zachodzie, w strefie przemieszczającego się chłodnego frontu charakteryzowała się pewną niestabilnością. Dlatego też na skutek dynamicznych wymuszeń pojawiły się burze. Niektóre z nich przybrały formę wielokomórkowych struktur konwekcyjnych, nawet o charakterze liniowym.

Zobacz też: Burze już nad Polską. Dodatkowo temperatura pierwszy raz w tym roku przekroczyła 20 stopni na stacjach IMGW

Dynamiczna aura i spora różnica temperatury

Czwartek przyniósł zachmurzenie duże i całkowite z większymi przejaśnieniami oraz rozpogodzeniami. Jednak w wielu regionach wystąpiły przelotne opady deszczu, tylko na południowym wschodzie bez opadów. Na północy i północnym zachodzie w drugiej części pojawiły się burze. Lokalnie mogły przynieść opady drobnego gradu z uwagi na dość nisko położoną izotermę zero. Dziś na termometrach zobaczyliśmy w najcieplejszym momencie dnia od 11°C nad morzem do 19-20°C w centrum i 21-22°C miejscami na południu. Wiatr okazał się umiarkowany, okresami porywisty, nad morzem w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni. Aczkolwiek w rejonach podgórskich porywy wiatru do 60 km/h, w Karpatach do 70 km/h, w burzach do 75 km/h.

Burze w Polsce, 23 marca 2023, informacje z sieci detektorów wyładowań

Burze w Polsce, 23 marca 2023 r.

Pogoda. Temperatura maksymalna, 23 marca 2023 na stacjach IMGW-PIB w Polsce

Pogoda. Burze w kraju. ciepło w Polsce
Pogoda. Wysoka temperatura w Polsce: Dane: CMM IMGW-PIB

Noc z czwartku na piątek zachmurzenie umiarkowane i duże. Gdzieniegdzie zdarzą się opady deszczu. Nie przewiduje się, aby pojawiły się kolejne burze. Na termometrach w najchłodniejszej części nocy będzie od 5°C, 6°C na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich do 10°C  miejscami na południu. Jednak prognozowany jest wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem dość silny, na zachodzie porywisty, nad morzem i wysoko w górach w porywach do 60 km/h, południowo-zachodni.

Z uwagi na prognozowaną dużą dynamikę w pogodzie na przełomie marca i kwietnia, zalecamy śledzić na bieżąco nasze prognozy pogody. Dlatego też już jutro podamy najnowsze wieści pogodowe.

Fanipogody.pl