Pogoda zacznie się zmieniać. Mróz jeszcze w Polsce, lecz słabszy

Pogoda zacznie się wyraźnie zmieniać w nocy ze środy na czwartek. Mróz jeszcze w kraju, lecz postępować ma ocieplenie.

We wtorek pogoda w Polsce kształtowana była początkowo jeszcze przez oddalający się w głąb Rosji ośrodek niżowy. Następnie nasunął się klin wysokiego ciśnienia, który ubiegłej nocy przyniósł w wielu regionach większe rozpogodzenia i sprzyjał silnemu wypromieniowaniu ciepła po zachodzie słońca. Docierało zimne powietrze pochodzenia arktycznego morskiego.

W środę pogoda w Polsce kształtowana była przez klin wyżu znad Morza Śródziemnego. Jednak od zachodu zaczął zaznaczać się wpływ zatoki związanej z ośrodkiem niżowym znad Atlantyku. Wraz ze strefą ciepłego frontu atmosferycznego. Stopniowo z zachodu napływać zaczęło nieco cieplejsza masa i sucha masa powietrza polarno-morskiego o równowadze stałej.  

Zobacz też: To nie był ostatni atak zimy w Polsce. Mróz do -10 i opady śniegu jeszcze wrócą. Co z Wielkanocą?

Środa przyniosła zachmurzenie małe. Jednak na zachodzie i północnym zachodzie następował stopniowy wzrost zachmurzenia do umiarkowanego i dużego, aż do wystąpienia pod koniec dnia słabych opadów deszczu. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia odnotowano od 6°C na Suwalszczyźnie do 8°C w centrum i 10°C na zachodzie. Na Dolnym Śląsku aż do 11°C. Jednak w rejonach podgórskich Karpat około 2°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na krańcach wschodnich miejscami w porywach do 55 km/h z kierunków zachodnich i południowych.

Pogoda. Temperatura maksymalna, 28 marca 2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

pogoda w kraju
Pogoda w Polsce zaskoczy

Zmiana pogody w Polsce, lecz mróz jeszcze wystąpi

Noc ze środy na czwartek przyniesie na wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane. Jednak stopniowo wzrastające do dużego. Przeważnie bez opadów, jedynie na wschodzie Mazur i na Podlasiu nad ranem opady deszczu ze śniegiem oraz lokalnie możliwe opady marznące powodujące gołoledź. Nasuwać ma się nad coraz większy obszar naszego kraju zachmurzenie frontu ciepłego. Jednak w pozostałej części kraju zachmurzenie na ogół duże, postępujące od zachodu do centrum kraju opady deszczu. W najchłodniejszej części nocy od -2°C na wschodzie do 3°C centrum i 5°C na zachodzie, w rejonach podgórskich Karpat od około -8°C w Bieszczadach do 0°C w Beskidzie Śląskim.  Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i południowy. W górach porywy do 65 km/h.

Zobacz też: Niszcząca wichura nadciąga z zachodu. Wiatr 140-170 km/h przyniesie duże szkody. Ten cyklon przyniesie załamanie pogody w Polsce

Pogoda. Prognozowana temperatura na 29 marca 2023, 21 UTC według modelu ECMWF dla Polski

mróz w kraju
Mróz i przymrozki jeszcze w Polsce

Fanipogody.pl