Pogoda zaskoczy w kolejnych tygodniach maja. Zdarzą się pierwsze dni gorące z temperaturą powyżej 25°C, możliwe gwałtowne burze
Zgodnie z przypuszczeniami pierwsza dekada maja zapisała się jako chłodna. Średnia anomalia temperatury wyniosła poniżej 2°C, uwzględniając najnowszy okres bazowy 1991-2020 r. Na wschodzie i północnym wschodzie jest to miesiąc bardzo zimny, gdyż anomalia do 10 dnia miesiąca przekracza 3°C.
Anomalia temperatury powietrza na okres od 1.05.2023 r. do 10.05.2023 r., uwzględniając okres referencyjny 1991-2020 r. dla Polski
Dodatnia anomalia zaczyna królować na mapach
Jeśli spojrzymy na mapy anomalii temperatury, to widzimy wyraźnie, że w kolejnych dniach na coraz większym Polski dominować ma dodatnia anomalia temperatury. Średnia za najbliższe 7 dni wyjdzie powyżej normy, co pozwoli na dalszą redukcje ujemnego odchylenia od średniej wieloletniej.
Prognoza anomalii temperatury na okres od 11.05.2023 r. do 17.05.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. dla Polski
Interesująco przedstawia się również prognoza anomalii miesięcznej na okres od 1.05.2023 r. do 17.05.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. dla Polski. Widzimy, że zmniejszać zacznie się ujemna anomalia temperatury. Pojawią się obszary z temperaturą w normie, a gdzieniegdzie na północy powyżej normy. Na wschodzie będzie panować miesięczna anomalia poniżej 1 stopnia.
Prognoza anomalii miesięcznej na okres od 5.01.2023 r. do 17.05.2023 r., uwzględniając okres ref.1991-2020 r. dla Polski
Wraz z początkiem drugiej dekady maja apogeum częstych nocnych i porannych przymrozków za nami. Zauważalnie cieplej było już ubiegłej nocy, ale przygruntowe przymrozki nie ustąpiły. Powszechne były zwłaszcza we wschodniej części kraju oraz w obszarach podgórskich.
Temperatura minimalna na wysokości 5 cm w nocy 10.05.2023 / 11.05.2023 r. (20:00-08:00) czasu urzędowego na stacjach IMGW-PIB
Na 2 metrach w klatkach meteorologicznych i osłonach radiacyjnych nie notowano przymrozków. W Kozienicach, na stacji klimatologicznej termometr stacyjny w Ekranie Stevensona, zmierzył 0,3°C. Jednak lokalnie przebieg temperatury mógł być inny, niż na sieci pomiarowo-obserwacyjnej IMGW-PIB.
Temperatura minimalna na wysokości 2 metrów w Polsce
Pogoda w maju zaskakuje. Silna operacja słoneczna i napływ cieplejszych mas sprzyja wzrostowymi temperatury
Ważnym czynnikiem w maju jest intensywna operacja słoneczna, która szybko ogrzewa grunt i powietrze po wschodzie słońca. Panuje typowa wyżowa i stabilna pogoda od wielu dni. Kolejne dni mijającego tygodnia przyniosą nawet 17-23°C, a punktowo nawet 24°C. Nie można wykluczyć, że jeszcze w drugiej dekadzie miesiąca doświadczymy temperatur, które przekroczą 25°C na oficjalnych stacjach IMGW-PIB. Szczególnie interesująco wyglądają prognozy na koniec mijającego tygodnia, gdy to możemy osiągnąć pierwszy raz w tym roku próg dnia gorącego. Jednak dni gorące możliwe są w trzeciej dekadzie maja, a kto wie, czy nie zdarzy się nawet pierwszy krótki upał.
Pogoda. Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na 13 maja 2023, 12 UTC według modelu GEM dla Polski
Pogoda. Prognozowana wstępnie temperatura na 14 maja 2023, 15 UTC według modelu GEM dla Polski
Pogoda niżowa w przyszłym tygodniu. Będą ulewy i silne burze
Początek przyszłego tygodnia zapowiada się z większą ilością opadów i gwałtownych burz. Miejscami spadnie miesięczna norma opadowa w krótkim czasie. Jednak niże przemieszczać mają się do nas z kierunków południowych, powodując wzrost dynamiki w pogodzie i spore wahania temperatury.
Prognozowana wstępnie temperatura powietrza na okres od 11.05.2023 r. do 20.05.2023 r. wg. WRF-GFS Medium. Wyliczenia powyżej 4-5 dni mogą ulec dużym zmianom w kierunku chłodniejszego wzorca pogody.
Groźna aura w Polsce od drugiej połowy maja. Możliwy wzrost poziomu wód w rzekach i silne burze oraz ulewy
Druga połowa maja pozytywnie zaskoczy temperaturami w kraju. Na ogół już nie będą zdarzać się późno wiosenne przymrozki, ale częściej ma padać. Maj 2023 w wielu regionach może zapisać się jako wilgotny i burzowy. Wiele wskazuje, że w drugiej części miesiąca zacznie rozkręcać się sezon burzowy i nie zabraknie gwałtownych zjawisk konwekcyjnych. Temperatura w skali miesięcznej prawdopodobnie wyjdzie w normie wieloletniej, być może tylko na krańcach wschodnich lekko poniżej normy. Prognozy pogody monitorujemy i będziemy informować na bieżąco o zmianach. Dlatego zachęcamy do odwiedzenia naszej witryny codziennie.
Śledźcie na bieżąco prognozy na łamach naszego portalu.
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC