Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda ulegać ma dużym zmianom. Pogorszenie aury już zmierza do Polski. Będą burze i ulewy

Pogoda. Ubiegłej doby pogoda w Polsce była kształtowana zarówno przez układ wyżowy znad środkowo-zachodniej Europy, jak i odsuwająca się strefę frontu atmosferycznego nad Ukrainę, która przyniosła opady deszczu w dzielnicach wschodnich, środkowych oraz południowych naszego kraju.

Dziś pogoda w Polsce była kształtowana przez odsuwający się słabnący ośrodek wyżowy znad środkowej Europy. Ciśnienie atmosferyczne spadało, co miało związek z rozbudową zatoki niżowej z rejonów kontynentu europejskiego. Jednak przez większą część dnia było pogodnie i słonecznie. Docierała do nas stabilna i sucha masa polarnomorska o stabilnej stratyfikacji. Jednak już w nocy od zachodu nasunie się strefa frontu atmosferycznego z dużym zachmurzeniem, opadami deszczu do dzielnic zachodnich. Istnieje niskie ryzyko burz na zachodzie w drugiej części nocy.

Zobacz też: Pogoda na 5 dni. Aura mocno zaskoczy. Temperatury wystrzelą, by za moment znów runąć w dół. Wrócą przymrozki?

Wyż odsuwał się dalej na południowy wschód. Zmiany w pogodzie stopniowo postępowały. Ciśnienie atmosferyczne zaczęło spadać

W pierwszy dzień maja na przeważającym obszarze Polski było pogodnie. Tylko na zachodzie kraju pod koniec dnia gdzieniegdzie zaobserwowano wzrost zachmurzenia do umiarkowanego i dużego. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia było od około 11°C miejscami nad samym morzem, natomiast na pozostałym obszarze do 14°C, 17°C. Najcieplej było na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku oraz Małopolsce, gdzie zmierzono blisko 20°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych. Na szczytach Sudetów porywy wiatru do 80 km/h.

Pogoda. Temperatura maksymalna, 1 maja 2023, 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

pogoda. ciepło w Polsce
Pogoda. Zmiana aury i 19.6 stopnia w Opolu t-maks w klatce na 2 m

Noc z poniedziałku na wtorek we wschodniej połowie kraju pogodnie. Jednak na pozostałym obszarze zachmurzenie było małe i umiarkowane. Z biegiem godzin od zachodu wzrastające do dużego i postępujące z zachodu ku centrum opady deszczu. Ryzyko burz, które podają niektóre serwisy jest marginalne. Na termometrach w najchłodniejszej części nocy od około 1°C w kotlinach tatrzańskich, 3°C, 5°C na północnym wschodzie i 6°C, 10°C na pozostałym obszarze. Jednak wiatr będzie słaby i umiarkowany, nad samym morzem okresami porywisty, południowo-wschodni, w zachodniej części kraju skręcający stopniowo na zachodni. W Sudetach porywy wiatru do 70 km/h, w Karpatach do 60 km/h.

Śledźcie na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz