Pogoda na 5 dni. Aura mocno zaskoczy. Temperatury wystrzelą, by za moment znów runąć w dół. Wrócą przymrozki?

Pogoda w Polsce nie może się tej wiosny zdecydować w którym kierunku idziemy. Patrząc w kalendarz oczywiście idziemy w kierunku lata. Jednak patrząc na termometry (choćby dziś o poranku) zaczynam mieć co do tego lata dość spore wątpliwości. Zobaczmy zatem co przyniesie nam pogoda na 5 dni dla Polski, ponieważ aura nas mocno zaskoczy.

Pogoda na 5 dni. Wyśmienity początek tygodnia w Polsce

Zachęcam do korzystania z pogody. Dziś Polska znajdzie się pod wpływem wyżu, który przyniesie nam wyśmienitą, słoneczną aurę w całym kraju. Zgodnie z tym co pisałem w porannej prognozie na początek majówki, dziś w kraju nie spadnie kropla deszczu. Słoneczna, bezchmurna aura przełoży się na przyjemne, wysokie temperatury powietrza. Chłodniejsze masy powietrza zaznaczą swą obecność jeszcze na krańcach północno wschodnich. Podczas gdy na południu i zachodzie temperatury przekroczą dziś 16-17 stopni, na Suwalszczyźnie będzie „zaledwie” do 13-14 stopni Celsjusza. Widać więc, że poniedziałek przyniesie nam temperatury zapewniające komfort termiczny, ale nie będzie gorąco, by przeszkadzać nam w dłuższych aktywnościach na świeżym powietrzu. Dobra i bardzo dobra pogoda panowała będzie w Polsce również we wtorek przed południem. Do kraju napływać będzie bardzo ciepłe powietrze z południa przynosząc wzrost temperatury nawet do 22-23 stopni we wschodniej połowie kraju.

Pogoda na 5 dni. Front we wtorek nad Polską

Niestety ten sielankowy obraz ciepłej i słonecznej majówki „zniszczy” front atmosferyczny. Front o charakterze chłodnym przyniesie we wtorek załamanie pogody. W kraju wystąpią burze, ale przede wszystkim za frontem do Polski spłynie chłodniejsze powietrze z północy. Pogoda na 5 dni przyniesie zmiany już we wtorek i niestety nie będą to zmiany na lepsze.

Załamanie pogody we wtorek nad Polską

Front atmosferyczny, który we wtorek przemieści się nad Polską będzie to front aktywny. Dlatego też w strefie frontowej, a także przed frontem dojdzie do rozwoju burz. Lokalnie burze w Polsce we wtorek mogą być dość aktywne. Szerzej o aktywności konwekcyjnej we wtorek napiszemy w porannej prognozie konwekcyjnej, jaką wydamy dla Was z pewnością.

Burze pojawią się we wtorek nad Polską
Burze we wtorek nad Polską

Na chwilę obecną wygląda to tak, że we wtorek z rana front przemieszczał będzie się przez zachód kraju. Uaktywni się on wczesnym popołudniem, kiedy to w pasie centralnym i południowym kraju dojdzie do rozwoju burz. Po południu i wieczorem grzmieć może na wschodzie Polski. Jednak nie burze i opady będą miały największy wpływ na pogodę w Polsce w związku z przejściem frontu atmosferycznego. Najgorszą wiadomością jaką przyniesie nam pogoda na 5 dni jest ponowne ochłodzenie, które nadejdzie do Polski wraz z omawianym frontem atmosferycznym. Ochłodzenie widać doskonale na poniższej animacji prognoz temperatury dla Polski.

Pogoda na 5 dni. Animacja prognoz temperatury

W środę ciepłe powietrze wypchnięte zostanie już na wschód od kraju. Na przeważającym obszarze Polski temperatury osiągną maksymalnie 12-13 stopni Celsjusza. Wiele wskazuje na to, że noce z środy na czwartek i z czwartku na piątek przynieść mogą jeszcze przymrozki w Polsce. Cieplejsze powietrze wróci do Polski Południowej w końcówce tygodnia. Jednak nie będzie to ocieplenie silne. Dodatkowo na południu kraju prawdopodobnie czeka nas całkiem sporo opadów w końcówce rozpoczynającego się tygodnia. Przeczytaj również: Upał do 40 stopni. Afrykański żar wleje się do Europy

Pogoda na 5 dni. Nurkujący niż i intensywne opady na koniec tygodnia w Polsce?

Dopiero rozpoczynamy tydzień, więc prognozy pogody na jego końcówkę nie są jeszcze bardzo stabilne i pewne. Na ten moment jednak wiele wskazuje na to, że wtorek nie będzie jedynym dniem, który przyniesie dużo opadów w naszym kraju. Przeglądając mapy z prognozą zachmurzenia, opadów i rozkładu ciśnienia widać, że w końcówce tygodnia pogoda na 5 dni przyniesie prawdopodobnie nurkujący niż. Ośrodek ten wędrował będzie z północnego zachodu na południowy wschód. W obecnych wyliczeniach modeli pogodowych niż ten wędrował będzie na południe od Polski.

Pogoda na 5 dni deszczowa końcówka tygodnia
Pogoda na 5 dni. Deszczowa końcówka tygodnia

Niż, a wraz z nim strefa burz i opadów nadejdą do Polski już w piątek. Deszcz w południowej połowie kraju padał będzie w nocy z piątku na sobotę. W weekend opady deszczu i burze w południowej połowie kraju nasilą się. Deszcz padać będzie również na północy Polski. Słabo to wygląda w obecnych prognozach. Spadną również temperatury powietrza. Po wtorkowym ochłodzeniu nigdzie w kraju do końca tygodnia temperatury nie sięgną 20 stopni Celsjusza. Dziwna jest ta wiosna. Pomimo, że nie jest jakoś bardzo zimno, to jakoś nie czuć w powietrzu, że wielkimi krokami zbliżamy się do lata. Pogoda na 5 dni wpisze się doskonale w ten niezbyt letni scenariusz. W czwartek rozpoczynają się matury. Popularne określenie, że w matury pięknie kwitną kasztany, chyba w tym roku nie będzie miało racji bytu. Chyba, że na zachodzie kraju. U mnie, w Lublinie się nie zanosi.