Prognoza pogody na rozpoczęcie majówki. Temperatury do 19 stopni. Czy przydadzą się parasole?

Pięknie rozpogodziło się wczoraj po południu również na wschodzie kraju. Stery w pogodzie przejął wyż Rixte, który zapewni nam świetną aurę również dziś. Zobaczmy co zatem mówi nam prognoza pogody na poniedziałek 1 maja.

Prognoza pogody. Sytuacja synoptyczna nad Europą

Poniżej prezentujemy mapę synoptyczną Europy na pierwszy dzień maja. Centralnie nad naszym krajem znajduje się centrum wspomnianego wyżu. Wielocentryczny obszar wysokiego ciśnienia zapewnia dobrą aurę na znacznym obszarze Europy. Wyże występują w pasie od Morza Czarnego, przez Rumunię, Ukrainę, po Polską i południowy Bałtyk.

Prognoza pogody dla Polski. Sytuacja synoptyczna
Prognoza pogody dla Polski. Sytuacja synoptyczna

Nieco gorzej wygląda prognoza pogody dla południa kontynentu. W regionie Włoch znajduje się płytki, lecz aktywny niż przynosząc dziś burze i ulewy w regionie. Ośrodki niskiego ciśnienia przesuwają się nad północą kontynentu przynosząc w Skandynawii nawet śnieżyce. Z niżami tymi związane są fronty atmosferyczne, które psują aurę na krańcach wschodnich kontynentu. Dla nas najważniejszy jest wyż, ponieważ to dzięki niemu prognoza pogody na dzisiejszy dzień będzie pozytywna. Przeczytaj również: Silne gradobicia w USA. Zobacz jak wielki spadł grad

Dużo pogodnego nieba i słońca w kraju

W akapicie dotyczącym chmur i opadów mógłbym nie pisać dziś właściwie nic, ponieważ tych nad Polską będzie bardzo mało. Praktycznie przez cały dzień pogodnie będzie we wschodniej i centralnej Polsce. Słabe, niegroźne chmury w godzinach popołudniowych pojawią się na zachodzie kraju. Jednak nigdzie w Polsce nie będzie dziś padać. Prognoza pogody na początek majówki będzie naprawdę zachęcała do aktywności na świeżym powietrzu. Rodzinne spacery, czy aktywność sportowa jest dziś jak najbardziej wskazana, ponieważ słońca będzie dziś pod dostatkiem. Chmury na zachodzie, które pojawią się po południe nie przyniosą opadów. Przez cały dzisiejszy dzień w kraju nie spadnie kropla deszczu. Poniżej prognoza zachmurzenia na 1 maja dla Polski.

Prognoza zachmurzenia na 1 maja dla Polski
Prognoza zachmurzenia dla Polski na 1 maja 2023

Prognoza pogody na początek majówki. Brak wiatru i bardzo ciepły dzień w Polsce

Na zakończenie wpisu zostawiłem sobie kilka słów w odniesieniu do temperatury i wiatru. Poniedziałek 1 maja będzie w Polsce bardzo ciepłym dniem. Miejscami na południu kraju termometry wskazywały będą temperatury nawet do 19-20 stopni Celsjusza. Zanim to jednak nastąpi czeka nas dość chłodny poranek. Przypomnę tylko, że ubiegła noc przyniosła gdzieniegdzie przymrozki. Najchłodniej było w północnych regionach kraju i tak też pozostanie to w dzień. Podczas gdy na południu termometry pokazywały będą nawet 20 stopni powyżej zera, na północy kraju będzie to zaledwie 12-13 stopni Celsjusza. Poniżej znajduje się prognoza temperatury na 1 maja wg. modelu ECMWF. Oczywiście są to wartości temperatury w najcieplejszym momencie dnia.

Prognoza pogody na początek majówki. Ciepło w Polsce

Temperatury odczuwalnej nie będzie obniżał dziś wiatr. Ten będzie w kraju praktycznie nieodczuwalny, a porywy wiatru nawet jak się pojawią, to nie będą przekraczały 20-30 km/h. Możemy spokojnie pominąć wiatr w prognozie pogody na 1 maja. Skoro w tytule wpisu zawarłem słowo „majówka” to na koniec kilka słów o tym, jak wygląda prognoza pogody na wtorek i środę. Wiele wskazuje obecnie na scenariusz, że we wtorek przez kraj przemieszczał będzie się front atmosferyczny. Przyniesie on burze, ale za frontem spływać zacznie nieco chłodniejsze powietrze. Dlatego też podczas gdy na wschodzie temperatury sięgać mogą nawet 22-23 stopni Celsjusza, na zachodzie zrobi się już chłodniej. Do tego wtorek przyniesie nam burze w Polsce. Środa nieco spokojniejsza, aczkolwiek opady deszczu bardzo możliwe będą jeszcze na wschodzie kraju. Temperatury w środę umiarkowane. Temperatury przekroczą 15 stopni tylko lokalnie.