Pogoda. Potężna burza na południu Europy. Układ liniowy ma setki kilometrów

W Europie Południowej mamy do czynienia z bardzo silną burzą o charakterze liniowym. Burza ta powstała w bezpośrednim oddziaływaniu frontu atmosferycznego związanego z niżem Luis. Centrum niżu znajduje się dziś nad Sardynią.

Na froncie doszło do rozwoju bardzo silnej burzy. Burza ma postać liniową. Z całą pewnością na jej czele sunie bardzo majestatyczna chmura szkwałowa. Na czele burzy również z całą pewnością dochodzi do bardzo silnych, prostoliniowych podmuchów wiatru. To cecha typowa dla rozległych układów liniowych. Burza o której piszemy ma 400 kilometrów długości w linii prostej.

Burza prócz silnych wiatrów burza jest bardzo aktywna elektrycznie. W przeciągu ostatnich 90 minut burza wygenerowała prawie 2000 wyładowań doziemnych. Wyładowań chmurowych w burzy jest zdecydowanie więcej.

W najbliższych godzinach układ burzowy sunął będzie nadal na wschód. Na jego drodze znajduje się Grecja. Pytanie tylko, czy burza, pomimo swej dużej siły przetrwa przez najbliższe godziny? Tymczasem zapraszamy do naszej prognozy pogody na niedzielę