Pogoda. Silne burze na południu Europy. Struktura liniowa na kilkaset kilometrów.

Niż LUIS nie odpuszcza w Europie Południowej. W obrębie oddziaływania systemu frontów atmosferycznych związanych z tym niżem dochodzi w dniu dzisiejszym do rozwoju bardzo gwałtownych burz. Ten sam ośrodek niżowy wspomógł rozwój wczorajszych burz na południu Włoch. O burzach tych pisaliśmy w dniu wczorajszym.

Układ burzowy, który w dniu dzisiejszym powstał na wspomnianym wcześniej froncie jest jeszcze groźniejszy niż ten opisywany wczoraj.

Burze w dniu dzisiejszym zorganizowane są w formie linii. Linia burz rozciąga się od wschodniej części Krety po środkową Grecję. W linii prostej burza rozciąga się na odcinku 500 kilometrów.

Przy tak zorganizowanych układach burzowych, na ich czele niemal pewny jest potężny wał szkwałowy. Bardzo nisko sunąca nad ziemią chmura szkwałowa, tuż za którą dochodzi do uderzenia silnych wiatrów prostoliniowych (szkwałowych).

W przypadku opisywanej burzy nie można wykluczyć, że w jej południowej części znajduje się superkomórka burzowa. W tej części układu dodatkowym zagrożeniem mogą być opady dużego gradu. Nie wyklucza się także zejście trąby powietrznej. W najbliższych godzinach układ burzowy przemieszczając się na wschód dotrze do zachodnich regionów Turcji.