Pogoda. Potężna linia burz. Znów bardzo niebezpieczna pogoda w USA

W czasie, gdy Polska zmaga się z suszą spowodowaną stabilną, słoneczną pogodą, w Stanach Zjednoczonych pogoda jest bardzo dynamiczna. Od wielu dni dochodzi tam do rozwoju silnych burz. Burze przynoszą groźne zjawiska pogodowe. O silnych burzach pisaliśmy między innymi tutaj. O ostatnich incydentach burzowych w USA przeczytacie w dziale o burzach.

Poprzedni incydent burzowy przyniósł w Stanach dużo zgłoszonych przypadków ekstremalnego wiatru, tornad, czy opadów wielkiego gradu. Od tamtego incydentu burzowego minęło kilka dni, a nad Stanami po raz kolejny rozwinęły się silne burze.

Nad wodami blisko wschodniego wybrzeża USA wędruje potężna linia burz. Burza wielokomórkowa rozciąga się na długość kilkuset kilometrów. Burze te nie są groźne dla ludzi, gdyż wędrują nad Oceanem, jednak widok chmury szelfowej sunącej na czele tego układu burzowego jest z pewnością spektakularny.

Ze znacznie groźniejszymi z punktu widzenia zniszczeń burzami mamy do czynienia obecnie w centralnej części USA. W stanie Kansas mamy do czynienia z silnym rozwojem nowych komórek burzowych. Nie wyklucza się, że w regionie dojdzie do rozwoju superkomórek burzowych. W przypadku ich wystąpienia nie wyklucza się opadów dużego gradu, a także niszczącego wiatru. Prawdopodobne jest również wystąpienie tornado.