17 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Powiew chłodu na wschodzie. Silny wiatr na północy. Burze występują na południu

Pogoda w niedzielę nad Europą będzie bardzo zróżnicowana. Od północnej Afryki przez Półwysep Iberyjski, Francję, Niemcy i Polskę, aż po Skandynawię rozciąga się bardzo silny wyż. W Europie Centralnej ciśnienie atmosferyczne sięgnie nawet 1040 hPa. Ośrodek ten skutecznie blokuje napór niżów znad Atlantyku i spycha je wzdłuż północnych regionów kontynentu.

Zróżnicowana temperatura w Europie

Po wschodniej stronie wyżu dochodzi do silnego spływu chłodnego powietrza z północy na południe kontynentu. Stąd też w regionach wschodnich Europy w niedzielę temperatury będą niskie. Od -4 w Rosji, po -2 w Polsce wschodniej i u naszych wschodnich sąsiadów. Okolice 0 pokażą termometry na Bałkanach i w Mołdawii. Chłód spłynie nawet na krańce południowo wschodnie kontynentu. W Ankarze dziś zaledwie 3 stopnie ciepła.

W Europie Centralnej również chłodno. Niemcy, Czechy, Austria to zaledwie 1-3 stopnie ciepła. Chłód dotrze nawet do Włoch, gdzie na południu Półwyspu Apenińskiego będzie zaledwie 11 stopni.

Najcieplej na zachodzie kontynentu. Na południu Hiszpanii termometry przekroczyć dziś mogą nawet 20 stopni. Ciepło również na Wyspach Brytyjskich. W regionie w okolicach 12 stopni.

Burze w niektórych regionach Europy

Na południowym wchodzie kontynentu, tam gdzie chłodne powietrze styka się z cieplejszym, rozgrzanym nad wodami Morza Śródziemnego. Przy obecności słabego ośrodka niżowego, który dodatkowo wspomaga konwekcję dochodzi do rozwoju burz. Na wschodnich wodach Morza Śródziemnego burze będą występowały dziś praktycznie przez całą dobę. Nie będą to jednak burze groźne, ani dobrze zorganizowane. Burze nie powinny dziś czynić szkód.

Wiatr będzie czynił szkody

Inaczej może być dziś z wiatrem, który na północy Europy będzie silny. Związane jest to z dużym gradientem barycznym pomiędzy głębokimi niżami na północy, a silnym wyżem w centrum Europy. Miejscami na Wsypach Brytyjskich i w Skandynawii wiało dziś będzie nawet 100 km/h. To jest wiatr, który może wyrządzać szkody.

W rejonie oddziaływania ośrodków niskiego ciśnienia solidnie popada deszcz (lub śnieg).

Pas umiarkowanych i silnych opadów rozciąga się praktycznie nad całą północną częścią Europy. W rejonie Wysp Brytyjskich są to opady deszczu, ale już w Skandynawii chmury te przynoszą śnieg. Śnieg pada również na Bałkanach i w Mołdawii.

Podsumowując, mieszkańców Europy Centralnej i Wschodniej czeka dziś spokojny, pogodny, lecz chodny dzień. Sporo burz pojawia się w regionie Morza Śródziemnego. Najcieplej w Europie będzie na Półwyspie Iberyjskim, a na północy kontynentu solidnie wieje wiatr. Tymczasem szczegółowa prognoza pogody dla Polski znajduje się poniżej