27 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda na dziś, czyli na 29 grudnia 2019. Ponad 140 cm śniegu na południu, szansa na rozpogodzenia w Polsce i śnieg. Burze nie wystąpią

Pogoda na dziś, czyli na 29 grudnia 2019. Ponad 140 cm śniegu na południu, szansa na rozpogodzenia w Polsce i śnieg. Burze nie wystąpią. Sprawdźmy, co czeka nas w pogodzie w ostatnią niedzielę 2019 roku.

W ostatni dzień weekendu Polska pozostawać będzie pod wpływem rozległego wału wysokiego ciśnienia rozciągającego się aż od Wysp Azorskich przez Europę Zachodnią, ale także Centralną i Wschodnią.

Rozległy obszar wysokiego ciśnienia blokuje cyrkulacje strefową nie tylko w polu przyziemnym, ale także w środkowej troposferze, gdzie zaznacza się górny klin. Pozostaniemy jeszcze w powietrzu arktycznym.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na dzień 29.12.2019, 12 UTC i 18 UTC ukazująca jaką drogę pokonało powietrze w ciągu ostatnich 7 dni zanim dotarło do Polski

Przeważający obszar Europy jest pod wpływem silnej blokady wyżowej w postaci wału wysokiego ciśnienia

Sytuacja synoptyczna na dzień 29.12.2019, 12 UTC

Widoczny górny klin wyżu w środkowej troposferze

W dzień na obszarze Polski zachmurzenie duże i całkowite, ale miejscami możliwe są rozpogodzenia, zwłaszcza na zachodzie i północy naszego kraju. W południowej i wschodniej połowie RP możliwe słabe opady śniegu. Wiatr na ogół słaby, na wybrzeżu także umiarkowany, z kierunków zachodnich i północnych.

Prognozowana temperatura powietrza w niedzielę według modelu SWISS-HD

Wyliczana przez model SWISS-HD wysokość pokrywy śnieżnej w Polsce

Na Kasprowym Wierchu pokrywa śnieżna przekracza 135 cm. Tydzień temu leżało tam zaledwie 7 cm

Widoczny obszar opadów śniegu i postępujących rozpogodzeń w niedzielę