Pogoda. Powiew lata w Europie, ciepło, ale z zachodu nadchodzą burze, deszcz i ochłodzenie

Sytuacja baryczna nad Europą zmienia się od kilkudziesięciu godzin. Wyż LISABETH stacjonujący na wschodzie Europy słabnie coraz bardziej wpuszczając w głąb kontynentu kolejne ośrodki niskiego ciśnienia niosące ze sobą pogorszenie aury i spadki temperatury

No powyższej mapie synoptycznej doskonale fronty atmosferyczne związane z niżem “SEBASTIEN”. Pofalowany front rozciąga się od Cieśnin Duńskim aż po Morze Śródziemne. Wzdłuż frontu powstają zaburzenia falowe. My natomiast jesteśmy w ciepłym wycinku niżu “SEBASTIEN”.

Front wypiera ciepłe powietrze zwrotnikowe, które napłynęło do Europy w kierunku wschodnim. Jeszcze dziś, między innymi w Polsce będziemy mieli do czynienia z bardzo ciepłym powietrzem pochodzenia zwrotnikowego. Temperatury wzrosną do nawet 25 stopni Celsjusza.

Jednak już na zachodniej granicy Niemiec obserwujemy dużo gorszą aurę oraz strefę opadów deszczu, która już w dniu jutrzejszym wkroczy do Polski. Ułożenie mas powietrza nad Europą doskonale widać na mapie rozkładu temperatury na wysokości 850 hPa, czyli 1550 m.n.p.g.

Jak łatwo się domyślać na styku dwóch mas powietrza dojdzie do rozwoju dynamicznej aury. W dniu dzisiejszym burze wystąpią na zachodzie Niemiec i w północnej oraz centralnej części Włoch. Stowarzyszenie ESTOFEX ostrzega. Burze we Włoszech mogą dziś być groźne. Zjawiska burzowe mogą nieść opady dużego gradu, silnego wiatru oraz nawalne opady deszczu.

Niże z zachodu kontynentu zaznaczają swoją obecność również pod względem opadów atmosferycznych. Szczególnie dużo deszczu spadnie w przeciągu kilku dni na południu Francji, w Austrii oraz na północy Włoch. Mocniej popada również na zachodzie Niemiec. Wszystkie powyższe opady w większości związane będą z silnymi ośrodkami konwekcyjnymi (burzami). Jednak część z opadów będzie pochodzenia wielkoskalowego.

W Polsce dziś mamy do czynienia z ostatnim, tak ciepłym dniem w bieżącym okresie. Temperatury wzrosną do 25 stopni. W dniu jutrzejszym od zachodu do kraju wkroczy front atmosferyczny niosąc ze sobą pogorszenie pogody. Sytuację tą opisaliśmy w prognozie pogody dla Polski na 15 października.