Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Gwałtowne ochłodzenie, deszcz i burze

Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Gwałtowne ochłodzenie po 20 października, deszcz i burze. Sprawdźmy możliwy trend w pogodzie na ponad 2 tygodnie.

Od dłuższego czasu do Polski napływa bardzo ciepłe powietrze z południowego zachodu. Latem przy napływie z tego kierunku i dłuższej operacji słonecznej wystąpiłby upał.

Niestety w październiku Słońce znajduje się zdecydowanie niżej, co ma duży wpływ na ogrzewanie planetarnej warstwy granicznej. Kąt padania promieni słonecznych nie jest taki jak w miesiącach letnich.

Trajektorie wsteczne mas powietrza doskonale obrazują skąd do Polski napływa powietrze o cechach zwrotnikowych. Masa ta jest dość sucha, dlatego opady nie są obecnie obserwowane. Ostatniej nocy w niektórych rejonach naszego kraju doszło do powstawania mgieł radiacyjnych, jakie ograniczały punktowo widoczność.

Wczoraj w całym kraju panowała dodatnia anomalia temperatury, miejscami przekraczała ona nawet 10 stopni względem normy wieloletniej

Przebieg temperatury na obszarze Polski w październiku obrazuje poniższa rycina. Jak widać początek miesiąca był dość chłodny. Następnie wystąpiło gwałtowne ocieplenie

meteomodel.pl

Maksymalna temperatura powietrza na wybranych stacjach IMGW-PIB w dniu 14 października 2019

meteoprognoza.pl, opracowanie J. Lewandowski, dane IMGW-PIB

Pogoda. Wtorek jeszcze ze złotą polską jesienią w całym kraju, ale wzrastać ma prędkość wiatru

We wtorek cała Polska znajdzie się jeszcze w powietrzu zwrotnikowym, ale stopniowo od zachodu nasuwać ma się pofalowany front chłodny. Ciśnienie atmosferyczne zacznie spadać. Zasadniczo znajdować będziemy się dziś w ciepłym wycinku niżu „SEBASTIEN”, jaki ulokowany ma być nad Morzem Północnym. Na wschodzie Europy znajduje się wyż „LISABETH”. Pomiędzy wyżem a niżem utworzył się korytarz do napływu bardzo ciepłej masy powietrza o cechach zwrotnikowych wprost do Polski.

Sytuacja synoptyczna na dzień 15 października 2019, 12 UTC

Wtorek będzie ostatnim dniem w bieżącym tygodniu, gdy w całej Polsce zobaczymy wysokie temperatury i nie spadnie deszcz. Jutro od zachodu wkroczy strefa opadów. W wielu miejscach przybędzie chmur. Już dziś wzrastać ma prędkość wiatru z powodu wzrastającego poziomego gradientu ciśnienia.

Dzisiaj zachmurzenie na ogół małe do umiarkowanego. Najwięcej chmur będzie na zachodzie i północy naszego kraju. Napływać ma w dalszym ciągu masa pochodzenia zwrotnikowego z południowego zachodu. Rano miejscami zanikająca mgła ograniczająca widzialność do 300 metrów.

Uciążliwy wiatr, w polskich górach halny

Wiatr przeważnie umiarkowany, okresami, zwłaszcza na południu kraju, porywisty, w Kotlinie Kłodzkiej w porywach do 65 km/h, południowy i południowo-wschodni. W szczytowych partiach Sudetów wiatr w porywach do 90 km/h, w Tatrach do 70 km/h – informuje IMGW-PIB.

Prognoza pogody na wtorek (IMGW-PIB)

Pogoda na noc z wtorku na środę (IMGW-PIB)

Pogoda. Noc z mgłami głównie na wybrzeżu i silnym wiatrem, zbliży się pofalowany front atmosferyczny

W nocy zachmurzenie przeważnie małe, jedynie na północy kraju okresami wzrastające do umiarkowanego. Na wybrzeżu lokalne mgły ograniczające widzialność do 300 metrów. Temperatura minimalna od 10°C do 13°C, na Podhalu około 8°C. Wiatr umiarkowany, na południu porywisty, w Kotlinie Kłodzkiej i na Pogórzu Karpackim w porywach do 60 km/h, południowy i południowo-wschodni. W szczytowych partiach Sudetów wiatr w porywach do 80 km/h, w Tatrach do 70 km/h – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Sytuacja synoptyczna na dzień 16 października 2019, 00 UTC

Pogoda. W środę od zachodu wkroczą opady i ochłodzenie

16 października Polska znajdzie się pod wpływem rozległej zatoki niżowej. Od zachodu wkroczy front chłodny z tendencją falowania. W związku z nasunięciem się strefy frontowej prognozowane są opady atmosferyczne i spadek temperatury w zachodniej części naszego kraju.

Opady prognozowane są zwłaszcza na Ziemi Lubuskiej, ale także Pomorzu Zachodnim i woj. pomorskim. Popadać może także na Kujawach oraz Warmii.

Małe prawdopodobieństwo opadów będzie punktowo w centrum popołudniu i wieczorem.

Prognoza pogody na środę (IMGW-PIB)

Uciążliwy wiatr, ostrzega IMGW

W środę. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu, zachodzie i południu kraju w porywach do 55 km/h, południowo-zachodni i południowy. W szczytowych partiach Sudetów wiatr w porywach do 80 km/h, w Tatrach do 70 km/h – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Sytuacja synoptyczna na dzień 16 października 2019, 12 UTC

Prognozowany obszar i ilość chmur oraz typ pogody w środę. Kolorem zielonym zaznaczone są opady deszczu

Godzina 7 czasu lokalnego
Godzina 10 czasu lokalnego
Godzina 13 czasu lokalnego
Godzina 16 czasu lokalnego
Godzina 19 czasu lokalnego
Godzina 22 czasu lokalnego w środę

Pogoda na noc ze środy na czwartek, front przemieszczać będzie się dalej na wschód

Modele numeryczne prognozują, że w nocy front chłodny z tendencją do falowania przemieszczać ma się z zachodu na wschód Polski. Objawi się on zwłaszcza większym zachmurzeniem. Zwłaszcza na północy kraju oraz Warmii prognozowane są opady deszczu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 16 października 2019, 00 UTC

IMGW PIB, prognoza na noc ze środy na czwartek

W nocy na południu kraju zachmurzenie na ogół umiarkowane, na pozostałym obszarze duże z większymi przejaśnieniami. W północnej połowie kraju, od Pomorza Zachodniego przez Pomorze Środkowe, Kujawy, północne Mazowsze i Warmię aż po Podlasie, opady deszczu. W Małopolsce miejscami mgła ograniczająca widzialność do 400 m. Temperatura minimalna od 7°C w centralnej Polsce i na Dolnym oraz Opolskim Śląsku do 12°C na wybrzeżu; w miejscowościach podgórskich około 5°C, 6°C. Wiatr na południu kraju słaby, na pozostałym obszarze umiarkowany, nad morzem dość silny, w porywach do 55 km/h, południowo-zachodni – informuje IMGW-PIB

Pogoda. Czwartek z większą ilością chmur, ale bez opadów

Jeszcze kilka dni temu modele numeryczne wskazywały na możliwość wystąpienia opadów w czwartek. Obecnie modele prognozują miejscami większe zachmurzenie, ale bez opadów. Strefa frontowa opuści Polskę w nocy ze środy na czwartek. Ochłodzenie będzie odczuwalne w całym kraju, ale dalej ma być bardzo ciepło jak na październik. Napływać ma jednak dalej masa z południowego zachodu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 17 października, 12 UTC

Pogoda na czwartek, 17 października 2019, opady na Pomorzu i Suwalszczyźnie są mało prawdopodobne (IMGW-PIB)

Pogoda. Piątek dalej ciepły i bez opadów

W przeddzień weekendu Polska znajdzie się w polu słabogradientowym. Pomiędzy niżem atlantyckim ulokowanym w rejonie Wysp Brytyjskich a wyżem znad wschodniej Europy. Do zachodniej części Polski zbliżać ma się zatoka niżowa. Napływać ma masa powietrza z południa i południowego zachodu o cechach polarno-morskich.

Sytuacja synoptyczna na dzień 18 października 2019, 12 UTC

Pogoda na piątek (IMGW-PIB)

Pogoda. Weekend ciepły, ale lokalnie możliwy deszcz

Prognozy na weekend ulegają jeszcze zmianie, ale dużo wskazuje, że będzie on nieco chłodniejszy niż ostatni. Spodziewane są również opady atmosferyczne. Deszcz spaść może głównie na zachodzie i północy kraju, ale obszary i natężenie opadów mogą ulec jeszcze zmianie ze względu na dość odległy termin.

Prognoza pogody na sobotę (IMGW-PIB), obszary opadów i temperatury mogą ulec jeszcze nieco zmianie

Pogoda na niedzielę (IMGW-PIB), prognoza może ulec jeszcze zmianie. Na zachodzie popołudniu i wieczorem niewykluczone są opady

Co czeka nas w pogodzie po 20 października?

Prognoza na początek przyszłego tygodnia ulegają jeszcze zmianie, ale dużo wskazuje, że czeka nas większe ochłodzenie. Niewykluczone są intensywne opady w nocy z niedzieli na poniedziałek. Jednak należy mieć na uwadze, że prognozy powyżej 5 dni są obarczone dość dużym błędem prognostycznym.

Anomalia temperatury powietrza na Starym Kontynencie na 10 dni względem normy wieloletniej 1979-2000

Maksymalna temperatura powietrza na 10 dni na obszarze Europy

Średnia dobowa na 10 dni dla Starego Kontynentu

Pogoda. Kiedy nadejdzie duże ochłodzenie?

Prawdopodobnie po 21 października temperatura w całym kraju spadnie poniżej 14 stopni. Wpływ na pogodę może mieć rozległy wał wysokiego ciśnienia. Opadów przez kilka dni w ostatniej dekadzie października może nie być. Wyż nie zawsze zagwarantuje pogodną aurę, możliwe są podinwersyjne chmury Stratus i Stratocumulus oraz mgły.

Ostatnie dni października mogą przynieść ujemne temperatury nocami. Możliwe są nawet opady deszczu, niektóre z wiązek sygnalizują możliwość nadejścia niżu z południa.

Scenariusz pogodowy na koniec miesiąca różni się pomiędzy modelami. Niektóre wskazują na temperaturę w okolicach normy wieloletniej, inne większe ochłodzenie i możliwe opady śniegu głównie w górach. Jeszcze inne wskazują na wyjątkowo wilgotny okres synoptyczny i sporo opadów a nawet punktowe burze.

Adwekcja arktycznego powietrza pod koniec miesiąca jest możliwa. GFS prognozuje nawet opady śniegu na nizinach. Jednak wyliczenia powyżej 120 godzin należy traktować mocno orientacyjnie. Wkrótce podamy więcej informacji dla Was.

Na koniec warto dostrzec jak duża rozbieżność pomiędzy wiązkami występuje powyżej 5 dni. Prognozowana temperatura powietrza na 2 m i 20 wiązek modelu GFS. Pod koniec prognozy rozrzut pomiędzy poszczególnymi wiązkami przekracza nawet 14 stopni. Skrajna prognoza daje ujemną temperaturę na 2 m, inna nawet 14 stopni na plusie.