Pogoda: Prognoza pogody na początek meteorologicznej wiosny. Marzec zaskoczy

Już 1 marca rozpoczyna się meteorologiczna wiosna. Natomiast ta astronomiczna nadejdzie blisko 3 tygodnie później, natomiast kalendarzowa przypada na 21 marca.

Dużo wskazuje, że marzec może minąć pod znakiem wysokich temperatur. Do 1 dekady marca nie widać istotnego ochłodzenia, chociaż modele wskazuje, że na początku nowego miesiąca na moment spłynie chłodniejsze powietrze, to jednak ochłodzenie nie będzie aż tak dotkliwe i dosyć krótkie.

Prognoza modelu CFS na marzec. W całej Polsce wystąpić ma duża anomalia temperatury sięgająca nawet 2 °C względem normy wieloletniej.

Przykładowe realizacje wiązek modelu GFS na 16 dni dla wybranych miast

Temperatura na 2 m.n.p.g dla Lublina
Prognoza wiązek dla Warszawy na 16 dni
Prognoza wiązek dla Krakowa na 16 dni

CFS bardzo ciepły na marzec, ale mogą pojawić się w kraju epizody ze spływem chłodnego powietrza. Przykładowe realizacje tego modelu 

Przykładowa prognoza temperatury na 2 m n.p.g
Przykładowa prognoza na 9 marca 2019 r.

Nieco większe ochłodzenie może nastąpić w drugiej dekadzie marca. Za dnia jednak dalej może być na plusie, nocami jednak mogą występować przymrozki.

Opady śniegu w marcu są jeszcze prawdopodobne, podobnie z nieco większymi przymrozkami. Okres zalegania zimnego powietrza według prognoz różnych modeli nie powinien być długi. Na ogół napływać mają ciepłe masy powietrza znad Atlantyku do Polski.

Ostatnie ochłodzenie raczej nie wpłynie na spodziewaną anomalię temperatury w lutym i miesiąc ten zapisze się jako jeden z najcieplejszych w ciągu długoletnich pomiarów meteorologicznych.

Prognozowana anomalia temperatury na okres 10 dni dla Europy. Jak widać będzie na ogół dodatnia.
Na ogół znajdować będziemy się w obszarze podwyższonego ciśnienia w ciągu najbliższych 10 dni

Prognoza na 16 dni poniżej dla Polski