Już 1 marca rozpoczyna się meteorologiczna wiosna. Natomiast ta astronomiczna nadejdzie blisko 3 tygodnie później, natomiast kalendarzowa przypada na 21 marca.
Dużo wskazuje, że marzec może minąć pod znakiem wysokich temperatur. Do 1 dekady marca nie widać istotnego ochłodzenia, chociaż modele wskazuje, że na początku nowego miesiąca na moment spłynie chłodniejsze powietrze, to jednak ochłodzenie nie będzie aż tak dotkliwe i dosyć krótkie.
Przykładowe realizacje wiązek modelu GFS na 16 dni dla wybranych miast
CFS bardzo ciepły na marzec, ale mogą pojawić się w kraju epizody ze spływem chłodnego powietrza. Przykładowe realizacje tego modelu
Nieco większe ochłodzenie może nastąpić w drugiej dekadzie marca. Za dnia jednak dalej może być na plusie, nocami jednak mogą występować przymrozki.
Opady śniegu w marcu są jeszcze prawdopodobne, podobnie z nieco większymi przymrozkami. Okres zalegania zimnego powietrza według prognoz różnych modeli nie powinien być długi. Na ogół napływać mają ciepłe masy powietrza znad Atlantyku do Polski.
Ostatnie ochłodzenie raczej nie wpłynie na spodziewaną anomalię temperatury w lutym i miesiąc ten zapisze się jako jeden z najcieplejszych w ciągu długoletnich pomiarów meteorologicznych.
Prognoza na 16 dni poniżej dla Polski
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC