Pogoda. Prognoza na jesień 2019 r. dla Polski. Chłodne okresy, burze i złota polska jesień

Meteorologiczna jesień trwa już od 1 września. Nadchodzący, ale słabnący huragan „DORIAN” jest oznaką zbliżającej się jesieni do Polski, ta astronomiczna nadejdzie za nieco ponad 2 tygodnie. Do Europy huragan dotrze pod postacią głębokiego, ale szybko wypełniającego się układu niskiego ciśnienia, jaki prawdopodobnie znajdzie się na początku tygodnia blisko Wysp Brytyjskich.

W perspektywie najbliższych 10 dni utrzymywać ma się dodatnia anomalia temperatury, co doskonale obrazuje poniższa grafika.

Średnia temperatura dobowa na 2 m n.p.g na najbliższe 10 dni dla Europy

W perspektywie najbliższych 10 dni nie mamy co liczyć na upał w naszej części Europy. Najcieplejszy okres roku mamy już za sobą.

Opadów będzie nieco więcej względem ostatnich miesięcy.

Do końca miesiąca nieco więcej deszczu może spaść na wschodzie.

Prognozowany trend w prognozach temperatury na najbliższe 16 dni. Naturalne, że wraz ze wzrostem długości prognozy występują coraz większe rozbieżności między wiązkami.

Jesienią w Polsce opadów będzie nieco więcej. Związanej będzie to m.in z wędrówką frontów atmosferycznych związanych z niżami. Opadów w porze chłodnej przybędzie, chociaż załagodzenie skutków suszy może być trudne.

Październik może być powyżej normy

Model CFS prognozuje, że październik 2019 roku może przynieść temperaturę powyżej normy wieloletniej. Niewykluczone, że będą okresy z wysokimi temperaturami. Mogą przydarzyć się okresy ze złotą polską jesienią. Jednak nie można wykluczyć w tym miesiącu przymrozków, zwłaszcza nocami. Opady śniegu są możliwe, chociaż głównie w górach, lecz pod koniec miesiąca według Amerykanów opady śniegu wystąpić mogą na nizinach.

Listopad również może być bardzo ciepły, ale możliwe są epizody zimowe

Również listopad może przynieść temperaturę powyżej normy wieloletniej. Okresy złotej polskiej jesieni są prawdopodobne, lecz możliwe są przymrozki i opady śniegu.

Wkrótce więcej informacji.