Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Prognoza pogody dla Europy 3 marca 2020. Silne burze na południu. Wichura na zachodzie. Bardzo ciepły dzień w Europie

We wtorek 3 marca 2020 większość regionów Europy znajdzie się pod wpływem działania ośrodków niskiego ciśnienia. System frontów atmosferycznych rozpościera się od zachodniej Rosji, przez Polskę, Węgry, Włochy aż po północną Afrykę. Dość aktywny front wędruje obecnie przez Półwysep Iberyjski przynosząc tam dynamiczną, miejscami groźną pogodę. Na krańcach Europy Wschodniej oraz w Portugalii i Giblartarze na pogodę wpływają wyże atmosferyczne.

Wtorek będzie bardzo ciepłym dniem w Europie

Taka sytuacja baryczna powoduje, że do większości regionów Europy napływa ciepłe, miejscami bardzo ciepłe powietrze z południa kontynentu. W dniu dzisiejszym słupki rtęci powędrują w okolice 20 stopni na Bałkanach, w Turcji, w Grecji, na południu Włoch oraz południu Hiszpanii. W wielu z wymienionych regionów dwudziestki na termometrach zostaną przekroczone. Bardzo ciepło będzie również w Europie Wschodniej i częściowo Centralnej. W Polsce, Czechach, czy na Ukrainie od 13 do nawet 17 stopni na wschodzie omawianego regionu.

Chłodniej w Europie Zachodniej i Północnej. W pasie od Wysp Brytyjskich przez Francję po Niemcy od 6-9 stopni Celsjusza. Standardowo najchłodniejszym regionem Europy będzie dziś Skandynawia. Na południu regionu w okolicach 5 stopni. Na północy i północnym zachodzie Skandynawii -2 do nawet -5 stopni we wtorek 3 marca.

Wichura na zachodzie. Silny wiatr i burze

Pogoda będzie bardzo spokojna w Europie Centralnej i Wschodniej. Praktycznie bezwietrznie, a sielankowy obraz wiosny psuły będa jedynie opady wynikające z obecności frontów atmosferycznych. Dużo bardziej dynamiczna pogoda panowała będzie na południu, a przede wszystkim południowym-zachodzie kontynentu. Ta aktywny front atmosferyczny przyniesie gwałtowne burze, ale i silne porywy wiatru. Na północy Hiszpanii wiatr przekraczać może 110 km/h. Mieszkańcy regionu przygotować się dziś muszą na prawdziwą wichurę.

Wróćmy na koniec do opadów. Strefy zachmurzenia i opadów niemal idealnie pokrywają się dziś z regionami, w których przechodzą fronty atmosferyczne. Deszcz pada w wielu miejscach w Polsce (zwłaszcza zachodniej, centralnej i południowej), w Czechach i Niemczech. Silne opady notujemy na Węgrzech i w Rumunii. Dużo opadów, pochodzących przede wszystkim z konwekcji występuje i będzie występowało we wtorek na północy Półwyspu Iberyjskiego i zachodzie Francji.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk