Pogoda. Prognoza pogody dla Europy na poniedziałek 2.12. Chłód, zima, a na południu Europy burze

Duża część Europy znalazła się pod wpływem ośrodków wyżowych. ROMY na wschodzie kontynentu oraz SARENA w okolicach Wysp Brytyjskich. Ośrodki te skutecznie blokują wędrówkę niżów z zachodu na wschód, spychając je daleko na północ Europy. Widać to doskonale po umiejscowieniu niżu NICOLAS na północy Skandynawii.

Taka sytuacja baryczna powoduje, że znaczna część Europy znajduje się w obszarze arktycznej, chłodnej masy powietrza z północy kontynentu. W wielu miejscach Europy występują opady deszczu ze śniegiem i śniegu. To chyba pierwszy w tym sezonie, rozleglejszy obszarowo “atak” zimy.

Śnieg sypie na Łotwie, Litwie, Estonii i w Rosji. Opady śniegu mijają również Polskę tuż przy południowej granicy (piszemy o tym w prognozie na poniedziałek dla Polski). Dalej na południe od naszego kraju pada już sam deszcz. Na Węgrzech, czy w Austrii mogą to być opady silne. Mocne opady śniegu notowane są również w Alpach oraz na północy Włoch. Widać, że zima coraz śmielej gości na naszym kontynencie.

Najcieplej na południu Europy. Na południu Włoch termometry wskażą nawet 21 stopni. W pozostałym pasie Europy południowej w okolicach 15-17 stopni powyżej zera. W regionie całego basenu Morza Śródziemnego możliwe są dziś burze. Nie będą to zjawiska groźne, jednak podczas przechodzenia burz spodziewać się można silniejszym opadów deszczu.

Chłodno w całej Europie Wschodniej. W tym regionie wszędzie w okolicach zera stopni. Europa Środkowa minimalnie na plusie. Od 2 stopni w Niemczech do 4 w krajach Beneluksu i na Wyspach Brytyjskich. Najchłodniej tradycyjnie w Skandynawii. Tutaj panował będzie całodzienny mróz.