Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Prognoza pogody dla Europy na środę. Silny wiatr na zachodzie. Bardzo wysokie temperatury. Burze również występują. Starcie ośrodków barycznych nad EuropąW Europie kolejny dzień następuje próba sił pomiędzy rozległym wałem wyżowym z południa i wschodu kontynentu oraz ośrodków niżowych napierających znad Oceanu Atlantyckiego.

Na mapie barycznej Europy widzimy doskonale wyż CHRISTIAN, który blokuje strefową cyrkulację powietrza. Wał wyżowy rozciąga się od południowej Hiszpanii przez Francję, Włochy, Bałkany, aż po środkową Rosję.

Z kolei z zachodu nacierają ośrodki niskiego ciśnienia. HEIKE, psujący dziś pogodę między innymi na Półwyspie Iberyjskim oraz FENJA i GERRLINDE, które przynoszą silny wiatr i opady w pasie Europy Północnej.

Taki układ baryczny spowodował, że do Europy Centralnej napłynęło bardzo ciepłe powietrze polarno-morskie o cechach ciepłych Ppmc. Stąd też w Polsce zachodniej, Niemczech odnotujemy dziś temperatury na poziomie 12-14 stopni powyżej zera. Równie ciepło będzie na Wyspach Brytyjskich.

Nawet 16-18 stopni wskażą dziś termometry w pasie Europy Południowej. Tak ciepło będzie na południu Hiszpanii, Francji oraz we Włoszech Grecji i na południu Bałkanów. Jedynym miejscem z ujemną temperaturą będzie dziś północ Skandynawii. Tam termometry wskażą -2 stopnie ciepła. Wysokie temperatury znajdują odzwierciedlenie na poniższej mapie anomalii temperatury nad Europą. Widać tutaj, że w wielu regionach jest cieplej o nawet 10 stopni, niż średnia z ostatnich lat.

Środa przyniesie kolejne silne porywy wiatru w Europie. Mocniej powieje na Wyspach Brytyjskich czy w regionach nadmorskich, w krajach basenu Morza Bałtyckiego. Na południu Polski spodziewamy się wiatru halnego. Mocniejszych porywów wiatru spodziewać się moga mieszkańcy Portugalii i Hiszpanii. Związane jest to z bliskością niżu oraz systemu frontów atmosferycznych.

Na tym obszarze występowały będą również burze. Nie będą to silne zjawiska konwekcyjne, jednak już z rana widać, że niektóre z burze będą aktywne elektrycznie. Podczas przechodzenia burz wiatr będzie jeszcze silniejszy.

W Polsce cieszyli się będziemy z pięknej, słonecznej i ciepłej aury. Pogoda przypominała będzie bardziej wiosnę (i to wcale nie wczesną) niż środek zimy.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk