Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na ferie zimowe 2020 dla Polski. Mało śniegu, deficyt opadów i wysoka anomalia temperatury oraz burze w Europie


Pogoda długoterminowa na ferie zimowe 2020 dla Polski. Mało śniegu, deficyt opadów i wysoka anomalia temperatury oraz burze w Europie. Sprawdźmy, jaki trend w pogodzie utrzyma się do końca stycznia, jak i też w lutym.

Wiele wskazuje, że styczeń zakończy się z rekordowo wysoką dodatnią anomalią temperatury. Za ostatnie 13 dni średnie odchylenie temperatury od okresu referencyjnego 1981-2010 wynosi ponad 4 stopnie. Zauważalne, lecz mało znaczące ochłodzenie jest prognozowane w ostatniej dekadzie stycznia.

W dalszym ciągu duży wpływ na przebieg warunków pogodowych będą mieć niże atlantyckie w ramach funkcjonującej cyrkulacji strefowej o różnych składowych. Okresami jednak pogodę kształtować mają układy wysokiego ciśnienia, które nie zawsze zagwarantują nam pogodną aurę.

Prognozowane średnie odchylenie temperatury względem okresu referencyjnego 1979-2000 w najbliższych 10 dniach.

Najniższa temperatura dobowa panować będzie we wschodniej połowie kraju i okresami możliwe są ujemne temperatury nawet w ciągu dnia. Najwyższa temperatura prognozowana jest w najbliższych 10 dniach na zachodzie Polski.

Okresami w najbliższych 10 dniach w Polsce pojawią się przymrozki. Prawdopodobne są spadki temperatury poniżej -4 stopni, głównie nocami.

Przeważnie wpływ na pogodę będą mieć wyże, lecz okresami swój wpływ choć niezbyt wyraźny zaznaczą niże wędrujące znad Atlantyku. Opadów ma być niewiele.

Spodziewany jest wyraźny deficyt opadów na obszarze całej Polski.

W ostatniej dekadzie nie można wykluczyć krótkich epizodów z powietrzem arktycznym, dlatego miejscami może utworzyć się niewielka pokrywa śnieżna, która nie będzie długotrwała. Najwięcej śniegu leżeć ma w ostatniej dekadzie stycznia w polskich górach.

Niewielka i na ogół krótkotrwała pokrywa śnieżna może pojawić się głównie we wschodniej połowie Polski. Najwięcej śniegu leżeć będzie w górach. Zarówno GFS, jak i też europejski ECMWF jest zgodny.

To właśnie styczeń jest najchłodniejszym i najbardziej śnieżnym miesiącem roku. Wynika to z obserwacji i danych statystycznych. Trend w prognozach jest jednak inny. Nie grozi nam wieszczona przez wiele portali zima trzydziestolecia, czy też „bestia ze wschodu”.

Prognozowana anomalia temperatury w okresie od 14 stycznia 2020 do końca stycznia według modelu CFS i ECMWF

W tym okresie ilość opadów ma być poniżej normy. Wskazują na to zarówno prognozy modelu ECMWF, jak i też CFS. Więcej wilgotnych epizodów może pojawić się pod koniec stycznia, ale pierwszy miesiąc 2020 roku będzie suchy, co pogłębiać ma w dalszym ciągu suszę.

Pogoda. Jaki trend w lutym?

W drugim miesiącu 2020 roku prognozowana jest duża dodatnia anomalia temperatury, który przekraczać może 3 stopnie powyżej normy. Epizody z chłodnym powietrzem i opadami śniegu na nizinach są możliwe. Z dużym prawdopodobieństwem można jednak określić, że zimowe warunki pogodowe panować będą głównie w górach. Ciepły luty prognozuje zarówno amerykański model sezonowy, jak i też europejski ECMWF.

Oczekiwany jest duży niedosyt opadów, co w znacznym stopniu opóźnić może wegetacje na wiosnę. W tym roku żywność może być rekordowo droga. Zwłaszcza, jeśli chodzi o warzywa i owoce. Trend z opadami poniżej normy w lutym prognozuje zarówno CFS, jak i też ECMWF.