Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Prognoza pogody dla Europy na Wigilię Bożego Narodzenia. Wichury ucichną. Na południu wystąpią burze. Ciepły dzień w EuropieEuropa jest dziś „barycznie” podzielona. Ośrodki niżowe przedzielane są wałami wyżowymi. Mieszkańców Europy Centralnej najbardziej dotyczy system frontów atmosferycznych, które rozciągają się południkowo na wschód od Polski. To właśnie po zachodniej ich stronie dochodzi do wędrówki rozległej, gęstej strefy zachmurzenia i bardzo intensywnych opadów. Sporo deszczu spadnie w Wigilię również we Francji i na Wyspach Brytyjskich.

Deszcz i śnieg popada dziś w Europie

Zacznijmy więc od opadów. Na poniższym skanie radarowym widać dokładnie potężny układ chmur rozciągający się od Bałkanów przez Rumunię, Węgry, Czechy, aż po Polskę. Strefa ta przynosi główne deszcz, choć na obszarach podgórskich między innymi w Polsce sypie śnieg. W górach śnieg pada bardzo intensywnie.

Druga strefa opadów nad Europą związana jest z niżem CEDRIC. Pada na Wyspach Brytyjskich. Opady notowane są również w wielu regionach Francji. Prócz tego z opadami (śniegu) mamy do czynienia w Skandynawii.

Burze nad Europą nie będą dziś groźne

Na południu Europy w dniu dzisiejszym występowały będą burze. Nie będą to jednak burze groźne, ani dobrze zorganizowane układy burzowe. Skan z detekcji wyładowań pokazuje, że piszemy dziś o zjawiskach rozproszonych, słabo zorganizowanych i prawie stacjonarnych. Dzisiejsze burze na południu Europy nie będą groźne.

Bardzo ciepło w Europie

Nie mamy dobrych wiadomości dla fanów zimy. Wigilia w większości Europy upłynie pod kątem dość wysokich temperatur. Większość Europejczyków może pomarzyć o białych Świętach Bożego Narodzenia. Najcieplej, standardowo, na południu kontynentu. Ciekawostką jest jednak, że ciepłe powietrze napływa również z południa na Wyspy Brytyjskie. Tam dziś będzie tak samo ciepło jak na południu Europy. Słupki rtęci wskażą 15 stopni Celsjusza. Bardzie ciepło również w Europie Centralnej. Tutaj w Wigilię Bożego Narodzenia słupki wskazywały będą od 6 do 8 stopi Celsjusza. Równie ciepło na wschodzie kontynentu. Przykładowo w Moskwie w dniu dzisiejszym nawet 9 stopni. Najchłodniej na Islandii i w Skandynawii. Tutaj w okolicach 0. W tych regionach sypnie również śniegiem.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą szczegółową prognozą pogody na dzisiejszą Wigilię Bożego Narodzenia.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk