Pogoda na Wigilię Bożego Narodzenia 2019 dla Polski. Śnieg tylko na południu, deszcz w wielu miejscach. Burze nie wystąpią

Pogoda na Wigilię Bożego Narodzenia 2019 dla Polski. Śnieg tylko na południu, deszcz w wielu miejscach. Burze nie wystąpią.

We wtorek niemal cała Polska będzie w obszarze obniżonego ciśnienia. We wschodniej połowie kraju decydujący wpływ na przebieg warunków pogodowych ma mieć niż z rodowodem śródziemnomorskim, jaki znad Rumunii przemieści się nad Morze Czarne. Napływać ma dość chłodna masa pochodzenia polarno morskiego. Przejściowo tylko południowo – zachodnia część RP będzie pod wpływem wyżu. W środkowej troposferze dalej dominować ma rozległa górna zatoka niżowa. Nad Polską rozwinie się w drugiej części dnia słabo rozbudowana w pionie konwekcja z przelotnymi opadami deszczu.

Sytuacja synoptyczna na dzień 24.12.2019, godzina 12 UTC

Widoczna długie fale Rossbiego na poniższej rycinie w środkowych warstwach troposfery

Pogoda. Co czeka nas w pogodzie 24 grudnia 2019?

Na przeważającym obszarze Polski dziś zachmurzenie duże, okresami całkowite. Większe przejaśnienia możliwe są na południowym zachodzie i zachodzie oraz północy naszego kraju.

Opady deszczu pochodzenia wielkoskalowego występować mają zwłaszcza na południu, południowym wschodzie i wschodzie Polski, lecz punktowo popada dziś w całej Polsce.

W województwie lubelskim i podkarpackim możliwa akumulacja opadów od 5 mm do 15 mm w ciągu dnia.

Na terenach podgórskich i górskich Polski południowej opady deszczu ze śniegiem i śniegu. W Karpatach prawdopodobny przyrost pokrywy śnieżnej o ponad 10 cm.

Wiatr słaby i umiarkowany, południowym wschodzie w porywach do 55 km/h, zachodni i północno-zachodni. W Tatrach porywy do 90 km/h, w Beskidach do 60 km/h, w Sudetach do 70 km/h. W górach wiatr będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne – informuje IMGW-PIB.

Prognozowany obszar i typ opadu oraz zachmurzenie we wtorek

Prognozowana temperatura powietrza 24 grudnia 2019 o godzinie 13 czasu środkowoeuropejskiego na obszarze Polski