Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Prognoza pogody dla Europy. Wichury na północy, burze wystąpią na południu. Ciepły dzień w EuropieW dniu dzisiejszym pogodę nad Europą kształtować będzie wieloośrodkowy układ niżowy z centrum na zachód od Wysp Brytyjskich. Nad Turcją słabnie wyż, który przez kilka dni skutecznie blokował strefową cyrkulację powietrza w naszej części Europy.

Zdecydowana część Europy w dniu dzisiejszym znajdzie się pod wpływem ciepłego powietrza z południa kontynentu i północnej Afryki. Napływ obrazuje grafika temperatury powietrza na wysokości 850 hPA. Widać tutaj duży chłód wypchnięty daleko na wschód, nad Rosję. Chłodniejsze masy z północy spływają również nad Wyspy Brytyjskie. To wpłwy ośrodka niskiego ciśnienia YADID.

Pozostała część Europy pozostanie dziś w ciepłych masach powietrza. Najcieplej, tradycyjnie na południu kontynentu. Grecja, Włochy to nawet 20 stopni powyżej zera. Środkowe Włochy, południe Francji, Hiszpania i Portugalia to 16-18 kresek powyżej zera. Ciepło również w Europie centralnej, w tym Polsce. Tutaj termometry wskażą od 1- do nawet 13 stopni Celsjusza. Najchłodniej w Skandynawii oraz na Łotwie i w Estonii. Tutaj w okolicach 3 kresek powyżej zera.

W piątek w Europie należy zwrócić uwagę na silny wiatr. Dużej wichury spodziewać się możemy w krajach Beneluksu, a przede wszystkim w Danii i północnych Niemczech. Silnie wiało będzie również w Portugalii, a także w nadmorskich regionach położonych w basenie Morza Śródziemnego.

Na południu Europy występują i występowały będą dziś burze. Nie będą to zjawiska bardzo silne, jednak podczas ich przechodzenia liczyć się należy z silniejszym wiatrem, nawalnymi opadami deszczu. Najbliższe godziny zdecydowanie nie będą spokojne na naszym kontynencie.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk