14 czerwca 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Ekstremalny upał. 50 stopni Celsjusza. Pożary lasów. Dramatyczna sytuacja pogodowa. Występują burze

Kolejny dzień rekordowymi upałami w Australii. W dniu wczorajszym w Australii padł kolejny oficjalny rekordy temperatury. Średnia dobowa, maksymalna temperatura wyniosła 41.9 stopnia Celsjusza. Tym samym pobity został rekord z wtorku. Wtedy to maksymalna średnia dobowa temperatura w Australii wyniosła 40.9 stopni.

Coraz bliżej jest również do rekordu temperatury maksymalnej. W dniu wczorajszym w mieście Nullarbor oficjalna stacja meteorologiczna wskazała 50 stopni Celsjusza. To niecały stopień mniej od rekordu temperatury maksymalnej w Australii. Poniżej prezentujemy wykaz 10 najgorętszych miejsc w Australii w czwartek 19 grudnia. Synoptycy są zgodnie w prognozach, że w przeciągu kilku najbliższych dni rekord temperatury dla Australii zostanie pobity.

Niestety. Wysokie temperatury to zawsze zwiększone ryzyko pożarów. Nie inaczej jest w Australii. Kraj od kilku dni zmaga się z potężnymi pożarami lasów i buszu. Sytuacja jest dramatyczna. Do walki z żywiołem ognia wysłano wszystkich czynnych strażaków w kraju. Pożary pustosza południe i centrum Australii. Niestety w przeciągu najbliższych dni sytuacja nie ulegnie poprawie.

W Australii występują burze. Są to typowe burze wewnątrz rozgrzanej masy powietrza. Burze z jednej strony pomagają gacić pożary, z drugiej, niestety bardzo często przyczyną pożaru jest uderzenie pioruna. Burze występują w centralnym pasie Australii od południa, przez regiony centralne po północ.

Rekordowe upały trwać mają w Australii do Świąt Bożego Narodzenia. Wtedy w Australii spodziewane jest pogorszenie aury. Miejmy nadzieję, że obędzie się bez niszczących burz. Jednak wymiana tak rozgrzanej masy powietrza bardzo często wiąże się z bardzo dynamicznymi, niszczycielskimi burzami.