Pogoda. Silne burze w Australii. Burze przynoszą niszczycielskie zjawiska. Upały znów nie dają oddechu

Pogoda w Australii od wielu tygodni jest bardzo groźna i nieprzewidywalna. Wiele tygodni morderczych upałów. Następnie fala śmiertelnych pożarów.

Chwile ukojenia mieszkańcom Australii dał cyklon, który od zachodu na wschód przetoczył się przez kontynent australijski pomagając strażakom w uporaniu się z żywiołem ognia.

Po okresie spokoju, w Australii znów zapanowała bardzo niebezpieczna i dynamiczna pogoda. Zwłaszcza wschodnie regiony Australii zmagają się ze złą pogodą.

Za dnia panują tam bardzo wysokie temperatury. W wielu miejscach słupki rtęci przekraczają 40 stopni. Po upalnych dniach nad wschodnią i północną częścią kraju rozwijają się liczne burze. Niektóre z burz są bardzo niebezpieczne. Bardzo groźne są opady gradu o wielkiej średnicy. Ostatnie dni przyniosły mnóstwo gradobić w Australii.

Pisaliśmy kilka dni temu o potężnej burzy, która nawiedziła stolicę Australii, Camberrę. Obserwując detekcję wyładowań i obrazy satelitarne z Australii jesteśmy pewnie, że obecna doba przyniesie kolejne raporty o niebezpiecznych zjawiskach burzowych w Australii.

Burz jest mnóstwo, ale najgorsze, że wiele z nich wykazuje cechy superkomórek zawierających wbudowany mezocyklon. To najgroźniejszy rodzaj burz, które przy wysokich temperaturach zawsze niosą ze sobą potężne gradobicia, mnóstwo wyładowań atmosferycznych oraz często niszczące uderzenia prostoliniowego wiatru.

Nad Polską również zagrzmiało w dniu wczorajszym. Sezon burzowy zbliża się wielkimi krokami. Przypominamy Wam naszą zakładkę z informacjami gdzie jest burza, wiatr i opady.