27 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Prognoza pogody na noc z wtorku na środę. Pogodna i ciepła noc w Polsce. Burze nie wystąpią

Nadchodząca noc w pogodzie będzie bardzo spokojna. Pogoda nie przyniesie nam właściwie żadnych niespodzianek. Oczywiście jeśli niespodzianką nie nazywać +8 stopni Celsjusza w nocy, nad Polską, w drugiej połowie grudnia. Pod tym względem to faktycznie niespodzianka. Tylko czy miła? Tydzień przed Świętami Bożego Narodzenia?

Ciepło nad Polską. Dlaczego tak jest?

Sprawcą takiego stanu rzeczy nad naszym krajem są dwa potężne układy baryczne. Na zachodzie kontynentu króluje wielośrodkowy niż. Jego głębsze wkroczenie na wschód Europy skutecznie blokuje silny wyż z centrum nad Morzem Czarnym. Pomiędzy tymi układami barycznymi utworzyła się “autostrada” dla ciepłego powietrza z południa Europy (a nawet Afryki).

IMGW-PiB

Ten napływ ciepłego powietrza do Polski widoczny będzie również nadchodzącej nocy. Najchłodniej będzie na północy kraju, ale i tak to będą temperatury mocno przewyższające normy jak na grudzień. Na północy w okolicach 3-5 stopni powyżej zera. W centrum kraju w okolicach 5-6 stopni. Na południu kraju nawet do 9 stopni Celsjusza. Takich temperatur w nocy nie powstydziła by się późna jesień.

Pogodne niebo w nocy nad Polską

Nadchodząca noc nie przyniesie opadów nad Polską. Przeglądając mapy z prognozami opadów,dopiero o poranku widać, jak do Polski północno-zachodniej zbliża się strefa opadów. Strefa ta będzie słabła i wcale nie jest pewne, że przyniesie opady.

Wygląda na to, że na nadchodzącą noc mamy wyłącznie dobre wiadomości pogodowe. Nie inaczej jest, gdy przychodzi nam wspomnieć o wietrze. Wiatr nad Polską będzie słaby, z kierunków południowych. Tylko w górach i na pogórzu możliwe są silniejsze porywy wiatru związane ze zjawiskami fenowymi. Będzie to wiatr ciepły, dodatkowo podnoszący temperaturę powietrza.

Co dalej w prognozach pogody dla Polski?

Ciepły okres w pogodzie potrwa dłużej. Polska jeszcze przez kilka dni znajdzie się w ciepłym sektorze Europy, z napływem ciepłego powietrza z południa kontynentu. Poniżej prezentujemy prognozę długoterminową do końca grudnia.