Pogoda długoterminowa na Boże Narodzenie 2019 i Sylwestra 2019/2020 dla Polski. Święta bez śniegu, silne ochłodzenie możliwe pod koniec roku i burze w Europie

Pogoda długoterminowa na Boże Narodzenie 2019 i Sylwestra 2019/2020 dla Polski. Święta bez śniegu, ochłodzenie pod koniec roku i burze w Europie. Sprawdźmy, co czeka nas w pogodzie.

Do świąt pozostało już niewiele czasu. Prognozy modeli numerycznych w dalszym ciągu podtrzymują, że nie mamy co liczyć na białe święta. Prawdopodobnie zamiast śniegu na nizinach deszcz.

Wiele wskazuje, że Polska znajdzie się w najbliższe święta pod wpływem cyrkulacji strefowej. Temperatura ma być powyżej normy wieloletniej.

Pogoda. Najcieplej może być w okresie świąt na południu Polski. Nawet w polskich górach ciężko będzie o śnieg

Przykładowa realizacja wiązek z temperaturą na 2 metrach dla wybranych miast na 16 dni. Jak widać w święta temperatura nie przekroczy prawdopodobnie 10 stopni. Średnio ma być od 4 °C do 9 °C. Wyraźna jest tendencja z ochłodzeniem pod koniec 2019 roku. Do 5-6 dni wiązki są ze sobą zgodne, potem wraz ze wzrostem długości prognozy rozbieżności są coraz większe.

Zaznaczyć może się w święta wpływ atlantyckich niżów, ale obecnie ciężko wskazać ze względu na odległy termin, gdzie wystąpią opady atmosferyczne.

Coraz więcej wskazuje, że chłodne masy powietrza zawitają do Polski pod koniec roku. Prognozy na ten okres ulegają jeszcze zmianie, więc ciężko wskazać skale prognozowanego ochłodzenia z powodu odległego terminu.

Niektóre prognozy modeli numerycznych wskazują, że na sylwestra w niektórych rejonach Polski pojawi się śnieg, chociaż wydaje się to mało prawdopodobne.

Pod koniec grudnia ujemne temperatury mogą pojawić się nie tylko nocami. Są to jednak odległe prognozy numeryczne, które ulegać będą zmianom. Przełom 2019/2020 przynieść może w Polsce duże ochłodzenie, nawet do dwucyfrowych ujemnych wartości w porze nocnej i o poranku.

Istnieją łagodniejsze warianty mówiące o napływie powietrza znad Atlantyku, lecz w wiązkach modelu GFS pojawia się zdecydowana przewaga chłodnych mas powietrza w ostatnich dniach 2019 roku.