17 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Prognoza pogody na środę. “Gorąca” środa w Polsce. Wysokie temperatury dzisiaj w Polsce. Mało opadów. Burze nie wystąpią

W środę niewiele zmieni się w pogodzie w Polsce. Nasz kraj nadal znajdował się będzie pod wpływem ośrodka wysokiego ciśnienia, którego centrum znajduje się nad Morzem Czarnym. Po wschodniej stronie frontów atmosferycznych usytuowanych w zachodniej Europie do centrum i na wschód kontynentu spływa bardzo ciepłe powietrza z południa Europy oraz północnej Afryki.

Bardzo ciepło w środę nad Polską

Wdać to doskonale na mapach temperatury na poziomie 850 hPa. Widać, jak ciepłe powietrze “wlewa się” bardzo blisko Polski. Napływ ciepłego powietrza do naszego regionu wystarcza, by w Polsce w środę słupki rtęci wzrosły do nawet 12 stopni na południu kraju. Naszym zdaniem, doliczając do tego 2-3 stopnie od wiatru halnego, mogą w Polsce być dziś miejsca, w których termometry wskażą nawet 15 stopni ciepła.

W centrum Polski również bardzo ciepło jak na połowę grudnia. W pasie od Szczecina przez Wielkopolskę, Mazowsze, po Lubelszczyznę w okolicach 10 stopni. Na północy Polski niewiele chłodniej, bo 9 stopni. Jak widać, środa będzie naprawdę bardzo ciepłym dniem. W kolejnych godzinach przygotujemy wpis o rekordach temperatury w grudniu w Polsce. Jesteśmy ciekawi, czy temperatury dzisiejszego dnia zbliżą się do rekordów.

Mocniejszy wiatr na południu Polski, pogoda zacznie psuć się od zachodu

Większość wpisu poświęciliśmy temperaturze, gdyż prócz ponadprzeciętnego ciepła, niewiele dziś wydarzy się w pogodzie nad Polską. Wiatr może być silniejszy jedynie na terenach podgórskich. Tutaj mocniej powieje za sprawą wiatru halnego.

Dodatkowo, w drugiej części dnia na zachodzie kraju pojawić mogą się słabe opady deszczu. Będzie to związane ze zbliżaniem się do kraju frontu atmosferycznego. Większość dnia będzie jednak bardzo pogodna. Frontem zajmiemy się w późniejszych godzinach.