Pogoda. Prognoza pogody na noc z niedzieli na poniedziałek. Gęste mgły nad Polską. Opady na południu. Smog nad Polską

Podczas nadchodzącej nocy Polska dostawała będzie się pod wpływ ośrodka wysokiego ciśnienia z centrum nad Wyspami Brytyjskimi. Ciśnienie atmosferyczne będzie rosło z każdą godziną, by już nad ranem podczas nadchodzącej nocy przekroczyć 1040 hPa. Na południowym wschodzie kraju zalegają resztki zanikającego frontu atmosferycznego. Jego dalsza wędrówka na wschód została skutecznie zablokowana przez wyż znad Ukrainy.

Dzisiejsza noc przyniesie temperatury w okolicach zera praktycznie w całej Polsce. Zero na Pomorzu i w Polsce północno-wchodniej. Od zera do jednostopniowego mrozu w Polsce wschodniej i południowej. Podobna temperatura n zachodzie kraju (tutaj większe szanse na delikatny mróz). W górach temperatura spaść może do nawet -3 stopni.

IMGW-PIB

Jednak największym zagrożeniem dzisiejszej nocy będzie mgła. W związku z dużym nagromadzeniem wilgoci w dolnych partiach atmosfery, warstwy hamujące parowanie ciepła ku górze i brak wiatru nad Polską utworzą się dziś mgły. W nocy z niedzieli na poniedziałek najgęstsze mgły wystąpią na wschodzie i południu kraju. Mgły mogą ograniczać widzialność nawet poniżej stu metrów.

Dodatkowo w wielu miejscach Polski występowały będą przelotne opady deszczu i mżawki. Nie będą to opady intensywne, jednak jeśli opady (lub mgła) występowały będą w regionach, gdzie temperatura będzie ujemna, to na drogach może być jeszcze bardziej nie bezpiecznie.

Niestety, jak gęste mgły i brak wiatru, to czeka nas noc z bardzo złym jakościowo powietrzem. Smog będzie nękał mieszkańców większości Polski. Wyjątkiem mogą być regiony Polski północnej. Tam może pojawić się wiatr, który rozgoni złe powietrze.