Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Prognoza pogody na noc z niedzieli na poniedziałek. Niebezpieczna gołoledź. Opady marznące. Alert pogodowy dla Polski na nocDzisiejsza noc przyniesie trudne warunki w Polsce północnej i wschodniej. Do Polski wkracza ciepły wycinek frontu atmosferycznego, który podczas nadchodzącej nocy wędrował będzie z północnego-zachodu na południowy-wschód.

Przy powierzchni gruntu panował będzie mróz. Od -1 na północy Polski, przez -2 w centrum kraju, do aż -7 na południu kraju. W górach możliwe dwucyfrowe wartości mrozu. Dopiero w drugiej części nocy, za frontem atmosferycznym o charakterze ciepłym. Nad regiony północne napływać zacznie cieplejsze powietrze polarno morskie. Na termometrach może być powyżej 1 stopnia.

IMGW-PIB

Niestety, pomimo ujemnych temperatur przy powierzchni na północy, północnym wschodzie, częściowo w centrum i na wschodzie będzie padał deszcz. W związku z tym na drogach i chodnikach możliwe są bardzo trudne warunki drogowe. Aby zrozumieć dlaczego podczas nadchodzącej nocy będzie padał deszcz, nie śnieg spojrzeć trzeba na mapy temperatury powietrza na wysokości 850 hPa.

O północy podczas nadchodzącej nocy izoterma 0 przebiegała będzie na linii Białystok, Warszawa, Katowice. Na północ od tel linii do czynienia będziemy mieli z opadami deszczu. Przynajmniej tak widzą to obecnie prognozy.

IMGW-PIB

Podobnie widzą to synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. IMGW wydało ostrzeżenia meteorologiczne dla powyższych regionów Polski. Za frontem ciepłym do kraju wkroczy ocieplenie. Więcej o tym w prognozie pogody długoterminowej.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk