Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Prognoza pogody na noc z piątku na sobotę. Opady marznące oraz lokalne śnieżycePodczas nadchodzącej nocy Polska znajdowała się będzie w zasięgu ośrodka wysokiego ciśnienia znad Europy Centralnej. Po wschodniej stronie wyżu spływa z północy zimne i wilgotne powietrze. Spływ ten odczujemy również w Polsce podczas nocy z piątku na sobotę.

IMGW-PIB

Powyższa sytuacja doprowadzi do spadków temperatury poniżej zera w większości regionów Polski. Tylko nad samym morzem termometry wskazywały będą zero stopni. Na pozostałym obszarze od -1 do -2 stopni Celsjusza. Najchłodniej będzie w górach i na Suwalszczyźnie. W tych regionach słupki rtęci spadną do nawet -4 stopnie (lokalnie może być jeszcze chłodniej).

Chłodne i wilgotne masy powietrza oraz wysoki gradient pionowy temperatury doprowadzą do rozwoju chmur kłębiastych nad Polską. Chmury przynosiły będą lokalne, przelotne opady śniegu. Miejscami sypnąć może intensywnie, jednak przez krótkotrwałość opadów nad danym obszarem przyrosty pokrywy śnieżnej nie powinny być duże. Największe szanse na śnieg mają nadchodzącej nocy regiony centralne, wschodnie i południowe Polski. Nad morzem padać może deszcz marznący powodujący gołoledź. Poniżej mapy z prognozą opadów na dzisiejszą noc.

W wielu miejscach Polski możliwe jest wystąpienie oblodzenia dróg i chodników.

Podczas nadchodzącej nocy rosło będzie ciśnienie atmosferyczne. Warto dodać, że przy okazji zwiększonego gradientu barycznego na sile przybierze również wiatr. W drugiej części nocy na wschodzie wiać może z prędkością 40-50 km/h. Wiatr zmieniał będzie swój kierunek z zachodniego na północny. Silny, zimny wiatr potęgował będzie odczucie chłodu w Polsce.

Zachęcamy również do zapoznania się z prognozą pogody na nadchodzący weekend. Wiele wskazuje na to, że w Polsce na kilka dni zawita zima.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk