Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda. Prognoza pogody na weekend. Zimowy weekend w Polsce. Śnieg pojawi się na nizinach. Całodobowy mróz w Polsce. Silny wiatr, ale burze nie wystąpiąNad Środkową Europą ciągnie się wał wysokiego ciśnienia, który na kilka dni zablokuje strefową cyrkulację powietrza nad Polską. Do naszego kraju spływało będzie chłodne powietrze z północy. W nadchodzący weekend w wielu miejscach Polski do czynienia będziemy mieli z całodobowym mrozem. Padał będzie śnieg.

W piątek w okolicach zera jeszcze tylko na Suwalszczyźnie i Podlasiu. W tych regionach słabo padać może śnieg. W pozostałych regionach Polski centralnej i wschodniej opady deszczu, który lokalnie może mieć charakter marznący.

Sytuacja ta zmieni się już dzisiejszego wieczora. Z każdą godziną adwekcja chłodnego powietrza będzie się nasilała, temperatura powietrza będzie spadać. Już podczas nadchodzącej nocy z piątku na sobotę nad Polską zrobi się mroźno. Niemal w całym kraju przelotnie padał będzie śnieg. Największe szanse na opady mają województwa centralne, wschodnie i południowe.

Zimowa sobota nad Polską

Sobota będzie dniem, w którym większość opadów nad krajem będą to opady śniegu. Najcieplej w sobotę będzie na zachodzie kraju. W regionach zachodnich temperatura wzrośnie do 1-2 stopni. Jednak już w centrum kraju do czynienia będziemy mieli z delikatnym mrozem. Na wschodzie kraju mróz do -2 stopni. Najchłodniej w górach. Nawet 4 kreski poniżej zera.

IMGW-PIB

Napływająca do Polski masa powietrza będzie bardzo chłodna i chwiejna. Duży gradient pionowy temperatury doprowadzi do rozwoju licznych chmur konwekcyjnych. Burze nie wystąpią. Chmury nie zdołają wypiętrzyć się na tyle wysoko, by generować wyładowania atmosferyczne. Jednak intensywne, krótkotrwałe opady śniegu będą w sobotę jak najbardziej prawdopodobne.

Na południu oraz na wschodzie kraju niewykluczone będą również opady ciągłe. Nie będą to jednak opady silne. Szansa na wystąpienie opadów ciągłych jest bardzo niska. Przyrosty pokrywy śnieżnej, jeśli nastąpią będą bardzo lokalne, gdyż związane będą przede wszystkim z opadami konwekcyjnymi, a jak wiemy konwekcją jest zjawiskiem lokalnym.

Niedziela przyniesie poprawę pogody nad Polską

W niedzielę Polska nadal znajdowała się będzie pod panowaniem wyżu. Nad krajem zalegać będzie chłodna masa powietrza. Jest jednak spora szansa, że w niedzielę nad Polską zobaczymy więcej słońca. W związku z ogrzewaniem przyziemnych warstw powietrza temperatury w niedzielę przekroczą zero stopni. 1-2 stopnie na plusie praktycznie w całej Polsce. Tylko na wschodzie i południowym-wschodzie nadal mróz.

W niedzielę opady śniegu możliwe będą wyłącznie w górach.

IMGW-PIB

Warto dodać, że przez cały weekend ciśnienie nad Polską będzie bardzo wysokie. W niedzielę w Polsce barometry wskazywać mogą nawet 1040 hPa.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk