Pogoda długoterminowa na cały styczeń 2020 dla Polski. Duże anomalie temperatury, okresami chłód i śnieg oraz burze

Pogoda długoterminowa na cały styczeń 2020 dla Polski. Duże anomalie temperatury, okresami chłód i śnieg oraz burze. Sprawdźmy najnowsze prognozy modeli na pierwszy miesiąc 2020 roku.

Wiele wskazuje, że na przełomie 2019 i 2020 roku odbudowywać zacznie się cyrkulacja strefowa zablokowana obecnie przez wał wysokiego ciśnienia ciągnący się od Półwyspu Pirenejskiego aż po Skandynawię.

W pierwszej dekadzie stycznia okresami dostawać będziemy się pod wpływ układów niżowych wędrujących znad Oceanu Atlantyckiego. Fronty atmosferyczne sięgać mają czasami Polski, przynosząc opady różnego typu. W przednich częściach frontów miejscami może to być deszcz ze śniegiem i mokry śnieg, natomiast w tylnych przeważnie deszcz.

Uciążliwy okresami ma być wiatr, zwłaszcza w sytuacji występowania dużego gradientu ciśnienia i przechodzenia układów niżowych blisko Polski. Niewykluczone są nawet burze adwekcyjne, szczególnie w sytuacji adwekcji chłodnych mas powietrza, pochodzenia arktycznego, morskiego o chwiejnej równowadze termodynamicznej.

Wystąpić mogą również okresy, gdy pojawi się blokada wyżowa i aura przez pewien okresu będzie stabilna, lecz układy wysokiego ciśnienia w porze jesiennej, ale również zimowej nie przynoszą zawsze pogodnego nieba.

Sam styczeń ma być miesiącem z dużą anomalią temperatury. Przekraczającą nawet 2-3 stopnie w skali miesięcznej. Okresami jednak do Polski spływać będą mroźne masy powietrza. Pochodzenia arktycznego, morskiego i kontynentalnego.

Niewykluczone są większe opady śniegu i ujemne temperatury przez całą dobę, nawet dwucyfrowe.

W styczniu wysoką aktywnością wykazywać może się Ocean Atlantycki. Cyrkulacja zachodnia może mieć duży wpływ na przebieg zimy w pierwszym miesiącu nowego roku.

Prawdopodobne jest jednak powstanie blokady wyżowej nad Skandynawią i ściągniecie do Polski zimnych mas powietrza z północy i północnego wschodu. To właśnie styczeń statystycznie jest najchłodniejszym miesiącem roku. Wtedy też obserwowana jest na nizinach największa pokrywa śnieżna.

Przeważnie jednak temperatura będzie dodatnia za dnia, jak i też w nocy. Okresami możliwe adwekcje ciepła z południa Europy. Możliwe ponad 10 stopni.

Również model GFS przewiduje, że w pierwszej dekadzie stycznia temperatura ma być powyżej normy wieloletniej

Prognozowane w poszczególnych tygodniach stycznia anomalie temperatury według modelu ECMWF. Prognozy te mogą ulec jeszcze zmianie, ale podobnie jak model CFS nie przewiduje on zimnego stycznia